Piaseczny i Krajewski: Specjaliści od ballad

  Piaseczny i Krajewski: Specjaliści od ballad

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Obaj byli idolami nastolatek - tyle że w różnych dekadach. Co wynikło ze współpracy Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego?
  Okładka nie pozostawia wątpliwości - "właścicielem" płyty jest Piaseczny, który jest wykonawcą i autorem tekstów wszystkich piosenek. Lider Czerwonych Gitar wybrał rolę kompozytora, a tylko w jednej piosence -"Cichej, spokojnej nocy" - uraczył wielbicieli swym głosem. Na podobnych zasadach współpracują nie po raz pierwszy - poprzednią płytę Piasecznego zamykał wspólny utwór "… i jeszcze".

  Owocu pracy obu panów trudno nie włożyć do szufladki "pop" - kwestią jest tylko w jakim sąsiedztwie. 10 utworów (jedenasty to rozbudowana wersja przeciętnego "Na przekór nowym czasom") pokazuje dość duży rozstrzał stylistyczny. Piaseczny i Krajewski to specjaliści od ballad i one wydają się tu najlepsze ("Choć, przytul, przebacz", "Gdybym nie zdążył"), ale jest wśród nich miejsce na zaaranżowany z rozmachem, nieco festiwalowy song "Rysowane Tobie", a także żartobliwe kompozycje "Dotknięte, sprzedane" i "Wolna twoja wola". Ewidentnie kolędowe "Cichej, spokojnej nocy" dopełnia dzieła.

  Jak na tak krótki album dzieje się więc sporo, pytanie tylko czy z sensem. Muzycznie bardziej jednorodny był "Jednym tchem", poprzednie dzieło Piaska i wydaje się, że tego pułapu nie udało się przeskoczyć. Ocenę podbijają teksty, w pisaniu których dawny "Piasek" osiągnął coś więcej niż techniczną sprawność. Jego liryki są charakterystyczne - płyną pomiędzy taktami, zmuszając słuchacza do wysiłku nieustannego śledzenia tego, co wokalista ma do powiedzenia. Dowiemy się zatem, czego nienawidzi w nowych czasach, co chciałby powiedzieć na zapas (gdyby nie zdążył w odpowiednim momencie i jakie jest znaczenie dość przewrotnego tytułu płyty.

  Jak na polski album pop - danie bardzo smaczne, zwłaszcza w porównaniu z angielskim odpowiednikiem Piaska, Jamesem Morrissonem. Nasz rodak ma przewagę, bo w piosenkach o miłości najwięcej można powiedzieć między wierszami.

  Spis rzeczy ulubionych
  Andrzej Piaseczny
  Sony Music
  cena: ok. 35 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo