18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak zdrowo jeść

Anastazja Bezduszna
Zbilansowana dieta wcale nie musi być wyrzeczeniem – wystarczy dobierać ulubione potrawy tak, by razem zaspokajały dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Sprawdź, jak to zrobić.

Węglowodany – inaczej cukry, to składniki odpowiedzialne za dostarczanie organizmowi energii. Z łatwością można je znaleźć w płatkach kukurydzianych i owsianych, ryżu, makaronie, a także w suszonych morelach i śliwkach. Węglowodany powinny stanowić 55-65 procent kaloryczności przyjmowanego pokarmu. Szczególnie ważne jest przyjmowanie błonnika, który wzmacnia perystaltykę jelit i działa przeciwmiażdżycowo.

Białko stanowi około 10 kg ciała dorosłego człowieka

Tłuszcze – tak jak węglowodany, pełnią rolę energetyczną. Najkorzystniejsze dla zdrowia są tłuszcze nienasycone Omega 3, które obniżają cholesterol, ryzyko zawałów serca i zapewniają uczucie sytości. Są one obecne w rybach morskich, olejach, orzechach i produktach mlecznych. Tłuszcze powinny stanowić nie więcej niż 30 procent energii spożywanego pokarmu.

Powinniśmy przyjmować około 20-40 gramów błonnika dziennie. Warto pamiętać że błonnik nie jest trawiony przez organizm

Białka – nie tylko dostarczają energii, ale przede wszystkim pełnią funkcje budulcowe – są składnikiem m.in. komórek ciała, krwi i ciał odpornościowych. Ich niedobór zwiększa ryzyko występowania chorób oraz prowadzi do zahamowania rozwoju, dlatego bardzo ważne jest spożywanie produktów takich jak: mięso, drób, jaja, sery, mleko, a także pieczywo, kasze i makarony. Białko powinno stanowić około 11-13 procent kaloryczności pokarmu.

Owoce i warzywa Dostarczają witaminy C, która aktywizuje procesy kolagenotwórcze w naszej skórze sprawiając, że jest ona jędrna i sprężysta. Wybierajmy do codziennego menu czerwone i pomarańczowe owoce oraz warzywa (pomidory, marchewki, brzoskwinie, morele). Dodatkowo w naszej diecie nie powinno zabraknąć tłuszczów nienasyconych w postaci nasion oleistych (pestek dyni, słonecznika), orzechów (włoskich, brazylijskich nerkowców) i olei roślinnych. Mają one korzystny wpływ na budowę tzw. cementu międzykomórkowego, który warunkuje prawidłową budowę skóry, zapobiega jej przesuszeniu i łuszczeniu. Oleje roślinne, na przykład sezamowy, nie tylko doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatek i surówek, ale również… do wcierania w skórę, jako naturalny balsam regeneracyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski