Kupisz mieszkanie, to agencja da ci prezent

  Kupisz mieszkanie, to agencja da ci prezent

  Henryk Sadowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jeśli teraz kupisz mieszkanie, nie płacisz prowizji, przewieziemy twoje meble za darmo, a nawet dostaniesz telewizor lub aparat cyfrowy w prezencie.
  Tak agencje pośrednictwa handlu nieruchomościami przyciągają dzisiaj klientów. To jeden z efektów przeciągającego się kryzysu gospodarczego. Trwający od prawie pół roku zastój na rynku nieruchomości sprawił, że część małych agencji nieruchomości przestała już istnieć. Większe idą śladem deweloperów i rezygnują z części zysków z prowizji, by utrzymać się na rynku.

  Jako pierwsza z prowizji od kupujących zrezygnowała sieć Metrohouse.
  - Z badań, które przeprowadzono na nasze zlecenie, wynika, że blisko połowa zainteresowanych kupnem mieszkania nie zamierza skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości, bo są zbyt wysokie prowizje - mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. Już dziś widać efekty. Wprawdzie daleko do wyników, które firma notowała przed rokiem, ale w marcu liczba zawartych transakcji wzrosła o 20 proc. w porównaniu z lutym.

  Taki sam system zachęt dla kupujących stosuje też od trzech miesięcy agencja Partnerzy Nieruchomości z Gdańska. Jej prezes Michał Kosiedowski spodziewa się, że efekty będą widoczne już w tym miesiącu.

  W Gdańsku tylko ok. 30 proc. transakcji na rynku zawieranych jest przez pośredników. Większość sprzedających i kupujących z oszczędności woli dać ogłoszenie. Oszczędzają na tym od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy sprzedaży mieszkania za 300 tys. zł, pobierając prowizję w wysokości 4 proc., agencja zarabia 12 tys. zł.

  - Teraz, w epoce coraz szerszego dostępu do internetu, łatwiej jest bez pomocy pośrednika znaleźć ofertę niż jeszcze kilka lat temu - przyznaje Kosiedowski. Dlatego jego firma nie zamierza poprzestać tylko na jednym rodzaju promocji. - Mniej więcej za dwa tygodnie ruszamy z nową ofertą - każdy, kto kupi mieszkanie za naszym pośrednictwem w województwie pomorskim, może liczyć na przeprowadzkę na nasz koszt - zachęca prezes Partnerzy Nieruchomości. Cena takiej usługi waha się od 600 do 1500 zł.

  Z kolei na Pomorzu Zachodnim niektóre agencje nieruchomości po transakcji obdarowują kupującego telewizorem lub aparatem cyfrowym. Jednak, według opinii Barbary Urbanowicz, z koszalińskiego biura nieruchomości tego typu promocje nie są zbyt dużą zachętą dla potencjalnych kupujących na rynku wtórnym, gdyż różnica ceny między mieszkaniem a prezentem jest zbyt wielka.

  Z danych Open Finance wynika, że ceny są coraz niższe, a transakcji przybywa. W ciągu roku w Warszawie średnia cena metra kwadratowego spadła już o ponad 5 proc. do ok. 7,7 tys. zł, w Gdańsku aż o ponad 18 proc. do ok. 5 tys. zł. Spadki zanotowano w całej Polsce.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podróż w czasie...

  Jacek Chicago (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  A jednak podróże w czasie są możliwe.
  Bardzo podobne inicjatywy marketingowe można było spotkać w USA 2 lata temu.
  Ja nie twierdzę, że w Polsce rynek nieruchomości 'podąży śladami zachodu', ale...rozwiń całość

  A jednak podróże w czasie są możliwe.
  Bardzo podobne inicjatywy marketingowe można było spotkać w USA 2 lata temu.
  Ja nie twierdzę, że w Polsce rynek nieruchomości 'podąży śladami zachodu', ale podobieństwa (podstawowy shemat) są udeżające.

  p.s.
  Amerykanie spłacają kredyt pobrany w walucie, w której dostają wypłatę :-))zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo