Od czwartku PIT-y możemy wysyłać przez internet

  Od czwartku PIT-y możemy wysyłać przez internet

  Magdalena A. Olczak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Od czwartku można rozliczyć podatek drogą elektroniczną i to bez konieczności posiadania kwalifikowanego e-podpisu.
  Pobierz program do rozliczania PIT
  Dzięki nowelizacji ordynacji podatkowej mamy okazję uniknąć stania w wielogodzinnych kolejkach przed okienkiem w Urzędzie Skarbowym.

  Nowe przepisy dotyczą ponad 90 proc. podatników, czyli ok. 15 mln Polaków. Jednak jak twierdzą eksperci, w tym roku jeszcze niewiele osób skorzysta z tego rozwiązania. Nowe przepisy obejmują tych, którzy rozliczają się za pomocą formularza PIT-37, czyli zatrudnionych na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie, emerytów, rencistów oraz stypendystów.

  Ministerstwo Finansów zapewnia, że nowy system będzie przejrzysty, a wypełnienie deklaracji przestanie być koszmarem. Formularz pobierany ze strony www.e-deklaracje.gov.pl wygląda dokładnie tak samo jak papierowa wersja PIT-37. Tyle tylko, że dzięki specjalnej nakładce nie będziemy musieli wypełniać wszystkich rubryk, bo zrobi to za nas komputer.

  Wszystkie pola, w które musimy sami wpisać informacje wskaże system. Przed rozpoczęciem wypleniania PIT-u trzeba sprawdzić ile wynosił nasz przychód w 2007 r. Bez podania bowiem tej informacji dokument nie zostanie wysłany. Inne niezbędne dane to imię, nazwisko, numer NIP i PESEL.

  Wypełniając formularz trzeba zaznaczyć ulgi, z których korzystamy. System wszystko policzy, a nawet wskaże błędy jakie popełniliśmy wpisując np. zbyt wysoką sumę jaką odliczamy korzystając z ulg. Jeśli formularz został wypełniony bezbłędnie to po kliknięciu odpowiednich ikon system go prześle. Na dowód tego, że złożyliśmy zeznanie otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które wyświetli się w postaci komunikatu na naszym monitorze.

  Ministerstwo Finansów zapewnia, że dołożyło wszelkich starań, żeby wysyłanie formularzy przez internet było bezpieczne. Gwarantuje, że w razie gdyby podatnik miał wątpliwości, co wpisać w daną rubrykę może zawsze zadzwonić do biura Krajowej Informacji Podatkowej. Ale uwaga, korekty zeznania trzeba będzie dokonać osobiście w urzędzie.

  Wizyty w urzędzie nie unikną natomiast małżonkowie, którzy chcą się wspólnie rozliczać. Przed wypełnieniem formularza w sieci muszą oni złożyć w urzędzie skarbowym formularz UPL-1, upoważniający jednego z nich do podpisania deklaracji.

  W ubiegłym roku Polacy złożyli łącznie prawie 16 milionów deklaracji PIT-37. Według Ministerstwa Finansów, aż 40 proc. z nich wpłynęło do Urzędów Skarbowych dopiero w ostatniej chwili.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo