Obligacje są coraz bardziej atrakcyjne

  Obligacje są coraz bardziej atrakcyjne

  Łukasz Pałka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Obligacje detaliczne Skarbu Państwa stają się coraz większą konkurencją dla lokat bankowych. Pomimo ostatniej obniżki stóp procentowych do poziomu 3,75 proc. Ministerstwo Finansów utrzymało oprocentowanie najpopularniejszych "dwulatek" na poziomie 5,5 proc.
  Tymczasem w bankach trwa wielka obniżka stawek płaconych za lokaty, zwłaszcza te długoterminowe. W wielu przypadkach są one już niższe niż 5,5 proc. w skali roku.

  Wszystkie osoby, które w kwietniu zdecydują się na kupno dwuletnich obligacji detalicznych, zarobią na nich 5,5 proc. rocznie. Cena jednej obligacji to 100 zł.

  - Resort finansów zdecydował się promować przede wszystkim najkrótsze obligacje dwuletnie, bo Polacy niechętnie decydują się na zamrażanie pieniędzy na cztery czy dziesięć lat.
  To zbyt długie okresy - podkreśla Ignacy Suchodolski, ekspert inwestycyjny z firmy doradczej ECM. - Wierzą w to, że za dwa lata kryzys się skończy i znów będzie można pewniej inwestować na giełdzie czy w funduszach - dodaje.

  Potwierdzają to również dane resortu finansów. Tylko w styczniu i lutym ministerstwo sprzedało za pośrednictwem banku PKO BP prawie 4 mln sztuk obligacji dwuletnich. Na dane z marca trzeba jeszcze poczekać, ale można spodziewać się, że sprzedaż będzie równie wysoka. W tym samym czasie o wiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się papiery 3- i 4-letnie. Tych pierwszych resort sprzedał tylko 0,6 mln sztuk, a drugich - niecałe 0,5 mln.

  - To najdobitniej świadczy o tym, że inwestorzy nie chcą zamrażać pieniędzy na dłużej niż dwa lata - podkreśla Paweł Majtkowski, analityk firmy doradczej Finamo. Jego zdaniem dwuletnie obligacje detaliczne Skarbu Państwa wygrywają z lokatami na ten sam okres. Dlaczego? - Zaletą dwuletnich obligacji jest przede wszystkim ich stałe oprocentowanie. Oznacza to, że bez względu na to, co się będzie działo, inwestor zarobi 5,5 proc. w skali roku - tłumaczy Paweł Majtkowski.

  - Tymczasem większość dwuletnich lokat w bankach jest oparta o zmienną stopę, co oznacza, że zyski mogą spaść w trakcie trwania depozytu. A tak się zazwyczaj dzieje wówczas, gdy spadają stopy procentowe - mówi.

  Dlatego lokaty bankowe powinny wybierać przede wszystkim osoby, które szukają możliwości zdeponowania pieniędzy na krótszy okres - np. na 3, 6 miesięcy. Nadal jest kilka instytucji finansowych skłonnych sporo zapłacić za złożenie pieniędzy na tak krótki termin.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo