Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata za psa w Poznaniu wzrośnie do 60 złotych rocznie!

Marcin Idczak
Opłata za psa w Poznaniu wzrośnie do 60 złotych rocznie!
Opłata za psa w Poznaniu wzrośnie do 60 złotych rocznie! Paweł Miecznik
Opłata za psa w Poznaniu wzrośnie do 60 złotych rocznie! To jedno z niewielu większych polskich miast, gdzie wciąż ona obowiązuje. Ba! Traktowana jest jak podatek i za niezapłacenie w terminie trzeba uiścić karne odsetki.

Jak wyjaśnia Rafał Łopka z urzędu miasta dzięki pieniądzom - w tym pochodzącym z podwyżki - będzie można w Poznaniu budować psie toalety, kupować worki na odchody, czy też tworzyć wybiegi dla czworonogów. W ciągu ostatniego roku opłaty za posiada nie psa zebrano od ponad 120 tysięcy osób. Łącznie na kwotę 950 tysięcy złotych.

Łukasz Mikuła, miejski radny jest właścicielem dwóch psów.

- Za oba płacę podatki, czyli po 55 złotych rocznie - wyjaśnia zapytany o opłaty za czworonogi. - Wiem, że ta sprawa jest jedną z najbardziej burzliwych podczas rozmów o budżecie miasta. I wyjaśnia, że przed rokiem prezydent chciał podnieść opłatę do 90 złotych. Jednak radni się na to nie zgodzili. - Lepiej zająć się lepszym ściąganiem pieniędzy od właścicieli psów, niż uderzać w tych co uczciwe płacą - dodaje.

Opłata za psa w Poznaniu wzrośnie do 60 złotych rocznie!

Właśnie ściąganie należności jest jedną z największych bolączek władz miasta. - Trzydzieści procent osób, które posiadają psy i muszą uiszczać opłaty płaci normalnie - wylicza Rafał Łopka. - Natomiast w przypadku pozostałych 70 procent konieczna okazała się windykacja należności.

Łukasz Mikuła mieszka w tej części Winiar, gdzie nadal nie ma psich toalet, na budowę których mają pójść pieniądze z podwyżki.

- Moi rodzice mieszkają niedaleko Lasku Marcelińskiego i tam jest taka psia toaleta. Jednak przecież nie będą brał psów do samochodu lub autobusu i jechał w tamten rejon Poznania , by czworonogi się załatwić - dodaje z przekąsem. - Jednak wiem, że jest duża potrzeba budowy kolejnych. Dzwonią do mnie ludzie z różnych części Poznania w sprawie możliwości wybudowania psiej toalety przy ich blokach - mówi radny.

Wyjaśnia, że sam wychodzi z woreczkami na psie odchody. Ich kupno, tak by potem można je za darmo rozdawać także ma zostać sfinansowane dzięki podwyżce.

Problem psich odchodów wciąż jest szczególnie dokuczliwy dla mieszkańców Jeżyc. To właśnie ulice tej części miasta często wygrywają w niechlubnych konkursach na najbardziej zabrudzoną w Poznaniu. Według Stanisława Gorzelańczyka z miejscowej rady osiedla trzeba skupić się nie tylko na samej budowie toalet, ale również na edukowaniu właścicieli psów. Choć coraz więcej osób sprząta po swoich pupilach to jednak wciąż jest wielu takich, którzy za nic mają czystość chodników, a tym samym innych przechodniów.

Poznań: Opłata za psa wzrośnie do 60 złotych rocznie!

W Polsce większość miast odchodzi od pobierania opłat za posiadanie psów. Tak w tym roku było między innymi w przypadku Torunia. Tam wyliczono, że suma tego co uda się zebrać od mieszkańców, którzy w swoich domach mają psy ledwo pokrywa, a czasami jest niższa niż koszty związane ze ściąganiem należności.

W Poznaniu termin zapłaty mija 30 kwietnia. Od następnego dnia naliczane są karne odsetki. W przypadku naszego miasta nie trzeba płacić za zwierzęta, która zostały zabrane ze schroniska przy ulicy Bukowskiej.

Mimo to powinniśmy się cieszyć, gdyż w wielu krajach jest także podatek za kota.

Opłata za psa w Poznaniu wzrośnie do 60 złotych rocznie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski