Polacy i Białorusini uczczą Czesława Niemena

  Polacy i Białorusini uczczą Czesława Niemena

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rozpadający się dziś drewniany dom w Nowych Wasiliszkach, gdzie urodził się Czesław Niemen, zostanie wyremontowany i przekształcony w muzeum artysty.
  Gotowy jest już plan remontu, bliskie zakończenia są też trwające od kilku lat negocjacje z władzami białoruskimi. Do wsparcia projektu przyczynili się poznańscy fani Niemena.

  - Wszystko jest już z grubsza ustalone. Czekamy na wyznaczenie daty podpisania umowy z merem miasta - mówi jeden z inicjatorów stworzenia muzeum Stanisław Cejrowski.

  W sprawę zaangażowało się też polskie ministerstwo, które na wniosek podlaskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza objęło patronat nad projektem.

  - Grono muzyków i przyjaciół Czesława Niemena zwróciło się do mnie, aby pomóc zrealizować projekt muzeum w Starych Wasiliszkach, z uwagi na to, że jako poseł zajmuję się Białorusią - mówi Tyszkiewicz.
  I dodaje, że udało się uzyskać nie tylko patronat resortu. Sprawa muzeum została bowiem skierowana do działającej przy resorcie Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Dziedzictwa Kulturalnego. - To oznacza, że wszystkie sprawy, które trzeba załatwić, by uruchomić tę placówkę, będą teraz omawiane między ministerstwami kultury obu krajów - tłumaczy Tyszkiewicz.

  To postęp, bo do tej pory negocjowaniem z Białorusinami zajmowali się nieformalnie przyjaciele Niemena.

  - Zważywszy na nie najlepsze kontakty między naszymi krajami i tak udało nam się sporo - mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Krzysztof Sadowski. - Białorusini uważają Niemena za swojego artystę, swój brylant. Są ambitni i nie życzą sobie żadnej pomocy, a tym bardziej finansowej przy remoncie domu, w którym ma powstać muzeum Niemena. Rozumieją, że jego utworzenie to także szansa na ożywienie turystyki do ich kraju. Jedyną rzeczą, jaką możemy dostarczać, są pamiątki związane z Niemenem, które aktualnie zbieramy razem z Małgorzatą Niemen - zapewnia Krzysztof Sadowski.

  Zorganizowany 16 lutego tego roku w poznańskiej Auli UAM koncert "Czy go jeszcze pamiętasz?" przyniósł 10 tys. zł. Na przełomie kwietnia i maja organizator koncertu Krzysztof Wodniczak oraz kronikarz życia Niemena Tadeusz Skliński udadzą się do Starych Wasiliszek i przekażą pieniądze proboszczowi tamtejszej parafii księdzu Andrzejowi Dragule.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo