Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobbing w pracy. Ochrona dóbr osobistych pracownika

Milena Kochanowska
Mobbing w pracy. Rzeczowa krytyka i ocena jest zgodna z prawem
Mobbing w pracy. Rzeczowa krytyka i ocena jest zgodna z prawem 123rf
Mobbing w pracy. Rzeczowa krytyka i ocena jest zgodna z prawem. Na pytania odpowiada Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

» Jakie zachowania mogą być uważane za mobbing?
- Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy pod pojęciem mobbingu należy rozumieć działania lub zachowania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżanie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z grona współpracowników.

» Jakie są najczęściej spotykane przejawy mobbingu?
- Najczęściej jest to: stałe przerywanie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi i uwagi krzykiem, stała krytyka wykonywanej pracy, życia zawodowego i osobistego, wykonywanie obraźliwych gestów. Może to być także unikanie rozmów z pracownikiem, ignorowanie go, rozsiewanie plotek o nim, ośmieszanie i kompromitowanie, wulgarne odzywki, wydawanie poleceń wykonywania prac naruszających godność osobistą pracownika bądź niedawanie pracownikowi żadnych zadań, przydzielanie zadań powyżej lub poniżej umiejętności, niemożliwych do zrealizowania w wyznaczonym terminie oraz stosowanie gróźb, znęcanie się fizyczne itp.

» Czy pracodawca może nie reagować, jeśli sam zauważa przejawy mobbingu?
- Nie. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Dotyczy to nie tylko relacji pracodawca lub przełożony - pracownik, ale także tych między pracownikami.

» Co może przeciwdziałać zjawisku mobbingu w zakładzie pracy?
- Właściwa organizacja pracy i styl zarządzania pracownikami. Pracodawca lub przełożony powinien wyjaśniać przyczyny podejmowanych decyzji, precyzyjnie wydawać polecenia służbowe, przejawiać chęć współpracy i dyskusji o problemach i trudnościach. Pracownicy powinni być oceniani zgodnie z wynikami ich pracy, chwaleni lub krytykowani za konkretne działania.

» Jakich roszczeń może dochodzić pracownik, który doznał mobbingu?
- Pracownik, u którego mobbing spowodował rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy kwoty pieniężnej za doznaną krzywdę - ustalanie jej wysokości jest sprawą indywidualną i podlega ocenie sądu. W przypadku rozwiązania przez niego umowy o pracę z powodu mobbingu z winy pracodawcy, może on dochodzić także odszkodowania z tego powodu, przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia.

» Czy to ja, jako pracownik muszę udowodnić, że stałem się ofiarą mobbingu?
- Tak, to pracownik musi udowodnić, że był ofiarą mobbingu oraz to, że mobbing wywołał u niego rozstrój zdrowia. W postępowaniu sądowym konieczna może być więc opinia biegłego, który wykaże związek między rozstrojem zdrowia a mobbingiem. Ustalenie tego związku jest warunkiem koniecznym do zasądzenia zadośćuczynienia.

» W mojej firmie często zdarzają się sytuacje, które nie są raczej mobbingiem, ale mimo wszystko naruszają godność pracowników. Czy jest to zgodne z prawem?
- Nie. W myśl zasad Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracowników. Nie będzie jednak naruszeniem takiej godności ocena sposobu wykonywania przez nich pracy. Pracodawca ma prawo zwrócić pracownikowi uwagę na niewłaściwe wykonywanie obowiązków, ale w sposób rzeczowy.

» Czy przyszły pracodawca ma prawo zasięgać opinii o pracowniku u jego poprzedniego szefa?
- Nie. Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, jakich informacji może domagać się pracodawca zatrudniający. Na pewno nie należą do nich opinie o pracowniku z poprzedniego zakładu pracy. To stanowi naruszenie dóbr osobistych.

» Czego może się domagać pracownik, którego godność i inne dobra osobiste zostały naruszone?
- W związku z tym pracownik może dochodzić odpowiedniego odszkodowania, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski