Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Otwartej Nauki 2013 w Poznaniu

Jakub Napoleon Gajdziński
Wykładem otwartym w Bilbliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka rozpoczął się w Poznaniu Tydzień Nauki Otwartej. Jego celem jest promocja otwartego dostępu do nauki i edukacji. Impreza będzie trwała od 21 do 27 października.

– Chcemy spopularyzować naukę a przede wszystkim badania naukowe. Zależy nam na otwartej nauce i chcemy podkreślić wagę tej idei – mówiła prowadząca wykład inaugurujący w poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej Żaneta Szerksznis.

To program dedykowany dla wszystkich, którzy są zainteresowani nauką na wielu poziomach. – Takie platformy jak NINATEKA mają swój wielki potencjał edukacyjny, naukowy i kulturotwórczy. Wzrasta ranga Edukacji i Nauki 2.0, bo każdy może na całym świecie otworzyć film, program dokumentalny, pracę naukową w Internecie i współpracować nad jej tezami razem z autorem. Dzięki temu wspieramy również otwartą komunikację naukową – tłumaczyła prowadzą.

Inicjatywy i programy Open Access cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony studentów, doktorantów, nauczycieli, uczniów oraz innych pracowników instytucji związanych z edukacją. Są wspierane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Wykład inauguracyjny NINATEKA - BIBLIOTEKA AUDIOWIZUALNA KULTURY POLSKIEJ skupił pełną salę słuchaczy zainteresowanych Edukacją i Kulturą 2.0. Wykład był skierowany do nauczycieli i uczniów oraz wszystkich zainteresowanych edukacją szkolną na wielu poziomach.

– Promujemy uczenie wielokanałowe, rozwijanie technik multimedialnych, informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz łącznie obrazu i mowy. Ninateka posiada materiały dedykowane dla nauczycieli, scenariusze lekcji, teksty ćwiczeń, a także filmy, spektakle teatralne, słuchowiska, reportaże audialne dla publiczności otwarte w sieci. Idealnie wpisuje się w Tydzień Otwartej Nauki, bo mówi o Edukacji 2.0, gdzie zarówno nauczyciel jak i uczeń są twórcami materiałów audiowizualnych – tłumaczy pracownica Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Wydarzenie ma charakter globalny i w tym roku obchodzimy jego 7 edycję. Tegoroczny temat to „Open Access Week: redefinicja wzrostu”, ale w Poznaniu to nic nowego. – Chcemy propagować otwartą naukę i ideę otwartości publikacji naukowych w Polsce. Biblioteka Uniwersytecka UAM buduje w sieci repozytorium instytucjonalne AMUR, które udostępnia publikacje naukowe i prace badawcze UAM – mówiła prowadząca.

Organizatorzy imprezy, Koalicja Otwartej Edukacji oraz Stowarzyszenie EBIB podkreślają, że instytucje takie jak Komisja Europejska, ONZ czy OECD wspierają otwarty dostęp do nauki, ale zwłaszcza w Polsce jest jeszcze w tej kwestii bardzo wiele do zrobienia. Choć wydarzenie jest skierowane do społeczności akademickiej, to obie organizacje zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych. Jak twierdzą, choć idea otwartej nauki trafia do świadomości naukowców oraz tych, którzy podejmują te decyzje to wciąż brakuje regulacji prawnych, które by to umożliwiały. By to się udało potrzeba oddolnych inicjatyw społecznych i konkretnych projektów, które pokażą jaki wpływ na rozwój kraju ma otwarta nauka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski