18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM: Wydział Neofilologii świętował 25-lecie istnienia

Natalia Dolacka
Uroczyste obchody 25-lecia Wydziały Neofilologii UAM.
Uroczyste obchody 25-lecia Wydziały Neofilologii UAM.
Uroczyste obchody 25-lecia Wydziału Neofilologii UAM odbyły się dzisiaj w Auli Uniwersyteckiej.

– 25 lat to i mało, i dużo – mówi prof. Teresa Tomaszkiewicz, dziekan wydziału. – Przez ten czas udało nam się tyle osiągnąć, że nadeszła pora, by o tych dokonaniach powiedzieć. Mamy sukcesy na wielu polach: naukowym, dydaktycznym, promocyjnym.

Jednym z takich sukcesów jest wyróżnienie, które w tym roku przyznała wydziałowi Polska Komisja Akredytacyjna. – Do tej pory taki zaszczyt spotkał tylko 28 wydziałów na wszystkich uczelniach w kraju – cieszy się prof. Beata Mikołajczyk, prodziekan ds. studiów stacjonarnych.

Choć sam wydział istnieje od 25 lat, jego korzenie sięgają głębiej. Wiele instytutów i katedr składających się na obecny Wydział Neofilologii wcześniej działało w ramach Wydziału Filologicznego. Władze wydziału, starając się nadążyć za zmianami zachodzącymi współczesnym świecie, uruchomiły też nowe kierunki. To UAM był pierwszą uczelnią w kraju, która zaoferowała słuchaczom studia na filologii rosyjsko-angielskiej.

Neofilologia jest największym wydziałem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Obecnie kształci się tam ponad 4200 studentów, którzy mają do wyboru 49 specjalności. Pracownicy wydziału podkreślają, że jest to ośrodek naukowy liczący się zarówno w kraju, jak i za granicą. Badania poznańskich neofilologów są znane na całym świecie, a sam wydział ściśle współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami. Studenci regularnie wyjeżdżają do innych krajów, m. in. w ramach programu Erasmus.

– Jesteśmy dumni z tego, że nasi absolwenci mają szacunek dla innych kultur i stają się ich ambasadorami w polskim społeczeństwie – mówi prof. Beata Mikołajczyk, prodziekan Wydziału Neofilologii.

A czym, poza promowaniem dialogu międzykulturowego, zajmują się absolwenci filologii? Z badań przeprowadzonych przez wydział wynika, że znajdują oni zatrudnienie w różnych branżach. Często są tłumaczami, lektorami, specjalistami ds. turystyki kulturowej, pracownikami ambasad – ale także PR-owcami, copywriterami, specjalistami ds. HR. Jak podkreślają władze wydziału, wiedza i umiejętności zdobyte przez absolwentów są wysoko cenione przez zagranicznych pracodawców. – Naszych byłych studentów można spotkać na całym świecie – mówi prof. Aldona Sopata, prodziekan ds. organizacyjnych i studiów niestacjonarnych.

– Życzę nam wszystkim, abyśmy utrzymali ten poziom – mówi dziekan wydziału, prof. Teresa Tomaszkiewicz. – I żebyśmy zawsze mieli studentów, którym będziemy przekazywać nasze idee tolerancji i otwartości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: UAM: Wydział Neofilologii świętował 25-lecie istnienia - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski