Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń pali trawkę, wciąga amfę i połyka dopalacze. Statystyki przerażają!

Anna Jarmuż
Co trzeci uczeń widział, jak jego koledzy zażywali narkotyki na terenie szkoły
Co trzeci uczeń widział, jak jego koledzy zażywali narkotyki na terenie szkoły Polskapresse
Aby nie wydało się, że bierze narkotyki, zawsze miał przy sobie... mocz. Niewielki pojemnik płynu kupował codziennie od szkolnego kolegi. Cena: 5 zł. Takich przykładów nauczyciele i dyrektorzy mogą przytoczyć o wiele więcej. Jak wskazują wyniki ostatniej (koniec września) kontroli NIK, ponad 31 proc. przebadanych uczniów widziało, jak ich koledzy zażywali narkotyki na terenie szkoły. Aż 17 proc. było świadkiem sprzedaży używek lub coś na ten temat słyszało. Zdaniem kontrolerów, problem narkotyków w szkołach nasila się i - niestety - zdarza się, że bywa ignorowany przez dyrekcję i nauczycieli.

- Nie ma szkoły, w której nie ma i nigdy nie było problemu z narkotykami. Pytanie, jak jej pracownicy sobie z tym radzą i ile o tym mówią - stwierdza Patrycja Kawiak z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Młodzież najczęściej sięga po marihuanę i amfetaminę.

- Te środki są najtańsze i łatwo dostępne - tłumaczy Patrycja Kawiak.

Toksykolodzy zwracają także uwagę na coraz większą dostępność tzw. dopalaczy.

- Spotkanie z substancjami odurzającymi zaczyna się zwykle od acodinu - popularnego leku na kaszel - wyjaśnia dr Eryk Matuszkiewicz, lekarz z Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. - Potem młodzi często sięgają po dopalacze. Jest to o tyle groźne, że skład tych substancji jest bardzo złożony. Gdy trafia do nas młody człowiek po zażyciu dopalaczy, często nie wiemy, z czym tak naprawdę walczymy.

Tylko na ten oddział toksykologii trafia dziennie jedna osoba w wieku od 15 do 23 lat, która jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu (często jednego i drugiego). Średnio 10-15 przypadków w miesiącu to ofiary zażycia dopalaczy.

- Od czerwca zanotowaliśmy wyraźny wzrost, który, niestety, cały czas się utrzymuje - przyznaje Eryk Matuszkiewicz. - Coraz częściej trafiają też do nas osoby w wieku 15-16 lat. Telefony z prośbą o konsultacje na temat pacjenta, który zażył narkotyki, otrzymujemy już nawet z poradni pediatrycznych.

Wielu młodych ludzi z powodu używania narkotyków popada także w konflikt z prawem. W 2011 r. w Poznaniu zatrzymano 2100 nieletnich, którzy posiadali lub handlowali środkami odurzającymi. W 2012 r. było to już 2517 przypadków. Jak tłumaczą policjanci, liczba ta na przełomie ostatnich pięciu lat jednak się wahała (w 2010 r. było to 2861 czynów karalnych).

- Nie mogę wykluczyć, że narkotyków w szkole nie ma - mówi Ryszard Pyssa, dyrektor Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu. - Osobiście nie zaobserwowałem jednak takiego problemu. Może dlatego, że w naszej szkole obowiązuje charakterystyczny ubiór. Obcy od razu rzuca się w oczy. Poza tym myślę, że większe ryzyko zażycia przez młodzież narkotyków jest w czasie weekendów, kiedy wychodzi do pubów. Mimo to stosujemy różnego rodzaju środki profilaktyczne. To nie tylko pogadanki. Podpisałem z rodzicami zgodę n a to, aby raz na jakiś czas szkołę mógł odwiedzić celnik z psem, przeszkolonym do szukania narkotyków.

W poznańskich szkołach od 2007 r. policja wraz z Urzędem Miasta Poznania realizuje program "Szkoła wolna od narkotyków i przemocy" (skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich), w ramach którego organizowane są m.in. spotkania z uczniami, rodzicami oraz akcje, debaty i happeningi zachęcające młodzież do działania. Dzięki temu programowi szkoła może w razie jakichkolwiek podejrzeń wykonać narkotest. Z zaznaczeniem, że jest to za zgodą i w obecności rodzica ucznia.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski