Konin: Wyprowadzka z domu w garażu?

  Konin: Wyprowadzka z domu w garażu?

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Tadeusz Walczak od siedmiu lat mieszka w garażu przy ul. Gajowej w Koninie. Jego usunięcia domaga się Społeczny Komitet Garaży, który w styczniu tego roku zajął się administrowaniem tego terenu. - W garażu trzyma się samochód, a nie mieszka - mówi Jan Czeszejko, prezes zarządu stowarzyszenia.
  Walczak po rozwodzie wyjechał za chlebem pod Warszawę. Wrócił po namowach syna siostry, który obiecywał mu pracę w rodzinnym mieście. Kiedy przyjechał, okazało się, że nie ma ani pracy, ani domu. Wtedy pomyślał o zamieszkaniu w garażu. Dopóki terenem przy ul. Gajowej zarządzało Zrzeszenie Właścicieli Garaży, nikt nie myślał o usunięciu stamtąd bezdomnego.

  - Pan Tadeusz zawsze płacił za garaż i w tej kwestii nie mieliśmy do niego żadnych zastrzeżeń. Poza tym zgodziliśmy się na to, żeby tu mieszkał z elementarnego poczucia solidarności z losem, jaki go spotkał - mówi Eustachy Jakubczak, członek zarządu starego stowarzyszenia.
  Sytuacja się zmieniła, kiedy przyszedł nowy administrator.

  - Najpierw wyłączyli mi prąd, twierdząc, że go kradłem. Mimo bezdomności, zawsze płaciłem regularnie wszystkie rachunki. Na koniec roku miałem nawet nadpłatę. W końcu prąd został włączony, ale cały czas daje mi się do zrozumienia, że nie mogę tu mieszkać. Zdaniem nowego zarządu, garaż jest miejscem, w którym można tylko trzymać samochód. Nie rozumiem, dlaczego, skoro jest moją własnością, nie mogę w nim mieszkać - mówi Tadeusz Walczak.

  Jan Czeszejko twierdzi, że nie ma nic przeciwko Walczakowi. Nie chce tylko, żeby doszło do jakiegoś nieszczęścia.

  - On ma butlę gazową. Jeśli zaprószy ogień, wszystko spłonie. Nie chcę za nikogo iść do więzienia. Wysłałem w tej sprawie dokumenty do nadzoru budowlanego. Jeśli oni podejmą decyzję, że pan Walczak może mieszkać w garażu, będzie to na ich odpowiedzialność - mówi Jan Czeszejko.
  Innego zdania jest część właścicieli garaży. Dla nich Walczak jest aniołem stróżem. Twierdzą, że tylko dzięki niemu udaje się zapobiec wandalom i złodziejom.

  - Kiedyś w nocy o mało nie okradziono ośmiu boksów. Wszystko było już przygotowane do wywiezienia. Pan Tadeusz zatrzymał złodziei i wezwał policję. Taka pomoc jest nieoceniona - mówi jeden z garażowiczów.

  Mimo że bezdomny przyzwyczaił się do takiego mieszkania, chciałby żyć jak inni. Na mieszkanie socjalne czeka od kilku lat. Jest na 66. miejscu na liście magistratu.
  - Staramy się odzyskiwać mieszkania i przekształcać je na socjalne. Czeka na nie ponad 380 rodzin, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej lub z wyrokami eksmisji. W związku z tym pan Walczak nie może liczyć, że dostanie lokum w tym roku - mówi Jolanta Stawrowska, rzecznik UM w Koninie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo