Leszno: Król stanie na Rynku

  Leszno: Król stanie na Rynku

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Już w sierpniu na leszczyńskim Rynku stanie pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego - zdecydowali o tym radni, którzy przyjęli projekt uchwały w tej sprawie. Nie obyło się jednak bez burzliwej dyskusji, bo nie wszystkim podoba się wizja rzeźbiarza, który zaproponował przedstawienie króla jako pielgrzyma. Radni wyrazili jedynie wolę na budowę, ale odrzucili samą koncepcję.
  Pomysł wystawienia pomnika królowi przedstawiła organizacja Leszno - Region, która prowadzi strategię promocji miasta pod nazwą ,,Leszczyńskie po Królewsku". Strategia bazuje na postaci kontrowersyjnego monarchy, który dwukrotnie był królem Polski.

  - Stanisław Leszczyński pochodzi z rodu silnie związanego z naszym miastem, ale nie mamy po nim namacalnych pamiątek. Stąd pomysł, by upamiętnić króla i wystawić mu pomnik na Rynku - tłumaczy Alicja Szczepińska, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Leszna. - To postać barwna i kontrowersyjna, a w promocji to chyba najważniejsze.


  Miasto chce ubiegać się o unijne dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na oznakowanie trasy turystycznej, której głównym elementem ma być właśnie pomnik Leszczyńskiego. Okazało się, że część pieniędzy można przeznaczyć na sfinansowanie samego pomnika, stąd więc pośpiech urzędników. Nie wszystkim jednak pomysł przypadł do gustu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo