Ziarno atrakcji dla turystów

  Ziarno atrakcji dla turystów

  Maciej Łosiak, Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rzeźba "Ziarno. Epitafium życia" autorstwa prof. Andrzeja Banachowicza stanęła na Cytadeli (przy alejce prowadzącej w stronę Muzeum Broni Pancernej). Dzieło ustawiono dzięki funduszom gromadzonym przez Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
  - Głównym celem towarzystwa jest tworzenie zbiorów sztuki współczesnej. Prace kupione z zebranych środków stworzą kolekcję własną, która wzbogaci stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym - wyjaśnia Marian Adamski z Zachęty. - Nabyte przez nas prace muszą być eksponowane w miejscu publicznym. Mają stanowić kolejną atrakcję mającą przyciągnąć turystów i znawców sztuki do stolicy Wielkopolski.


  Rzeźba, która od kilku dni stoi na Cytadeli, przypomina piaskową kulę oplecioną przez sznury korali. - Sztuka to kwestia gustu. Ta rzeźba jest dla mnie abstrakcją, ale na pewno takie elementy artystycznego wyrazu wzbogacają park - mówi Bożena Berdyszak, mieszkanka Starych Winograd, która każdego dnia spaceruje ze swoim psem na Cytadeli.

  Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku wiele kontrowersji wzbudziła rzeźba "Dwie kobiety", która znajduje się przy jednej z alejek w parku Sołackim. Grupa niezadowolonych poznaniaków wysłała nawet protest do Urzędu Miasta Poznania, by pomnik zdemontowano.

  Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Towarzystwo Zachęty, które dodatkowo chce zrealizować w Poznaniu między innymi instalację prof. Jana Berdyszaka na ulicy Święty Marcin, konstrukcję Jarosława Kozakiewicza w parku Drwęskich oraz sezonowy park Rzeźby.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo