Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aukcje komorników - co i za ile można kupić [ZDJĘCIA]

Marcin Idczak
Knura świniodzika można mieć za 450 zł
Knura świniodzika można mieć za 450 zł Krajowa Rada Komornicza/licytacje.komornik.pl
Równe 1200 przedmiotów, zwierząt i nieruchomości można kupić u wielkopolskich komorników. Wszystkie w najbliższych tygodniach zostaną wystawione na licytacjach.

Jeśli ktoś dysponuje gotówką, to może urządzić się na całe życie. Zdobyć taniej dom, jego umeblowanie, sprzęt AGD, a także samochód, który ustawi w garażu. Ubrać również się można. Zadbać o siebie po śmierci także. Nie brak urn oraz trumien. Jednak najpopularniejsze są nieruchomości.

Czytaj także:

Poznań: Komornik upomni się o psa

– Od stycznia do lipca w całym kraju wystawiono na licytacjach komorniczych 3002 mieszkania i 1062 domy - mówi Marek Grzelak, komornik z Gniezna.

Obecnie w naszym województwie można kupić 70 domów oraz 106 mieszkań.

– W najbliższych latach spodziewamy się wzrostu wyznaczanych licytacji nieruchomości. To w związku z posiadanymi informacjami o znacznej liczbie zajęć nieruchomości w toku egzekucji komorniczych - wyznaje Marek Grzelak. Ceny są o wiele niższe niż na normalnym rynku, gdyż przedmioty trafiają na aukcje za 75 procent w przypadku pierwszej i połowę oszacowanej kwoty w trakcie drugiej licytacji.

Oprócz domów, mieszkań i gruntów ogromnym powodzeniem cieszą się licytacje samochodów.

Jednak przedmiotów wystawionych przez komorników jest bez liku. Są fartuszki kuchenne za 2 złote, urny na popioły zmarłych za 525 złotych, czy też krowy (od 500 zł), świniodziki (450 zł) lub konie (od 500 zł). Za ponad 600 tysięcy można nabyć całe przedsiębiorstwo budowlane z południowej Wielkopolski. Zdarzają się też licytacje bardziej nietypowe. – Niedawno jedna z koleżanek licytowała… dinozaura, który stanowił atrakcję turystyczną – wspomina Marek Grzelak.

Ile zabierze komornik? To warto wiedzieć!

Wyjaśnia, że na aukcje przychodzą dwa rodzaje osób. Pierwsi z nich to zainteresowani kupnem. Druga kategoria to tzw. obserwatorzy. Często są to te same osoby, które pojawiają się tylko po to, by komentować wszystko to, co zobaczą lub wydarzy się podczas aukcji. Są też amatorzy domów z lokatorami, którym orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego.

– Takich nie ma, więc gmina musi płacić mi odszkodowanie, a jest dobrym płatnikiem - mówi jedna osób, która się tym zajmuje. - Nie muszę dbać o lokal, a pieniądze płyną - dodaje.

– Bardzo ważnym przy kupowaniu na licytacjach komorniczych jest dokładne zbadanie wszystkich warunków fizycznych i prawnych kupowanych rzeczy - mówi adwokat dr Michał Jackowski z kancelarii Grzybkowski, Guzek, Jackowski. – Pamiętajmy bowiem, że nie przysługuje nam ani rękojmia ani gwarancja za wady np.: samochodu czy domu kupionego na licytacji – dodaje. Kupuje się przedmioty bez obciążeń np.: hipoteki.

Adwokat wyjaśnia, że komornik informuje o licytacji z pewnym wyprzedzeniem. Przy nieruchomości są to dwa tygodnie, a przy ruchomościach (np. samochodach) to trzy dni. Chcąc wziąć udział w licytacji spożytkujmy je na dokładną weryfikację tego, co chcemy kupić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski