Czy powstanie policja bis?

  Czy powstanie policja bis?

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Janusz Dzięcioł stworzył projekt nowego prawa dla straży miejskich. Ten najsłynniejszy były strażnik, uczestnik programu Big Brother, a obecnie poseł Platformy Obywatelskiej, chce zwiększenia uprawnień dla strażników gminnych.
  Według niego i grupy innych posłów, każdy funkcjonariusz straży municypalnej będzie mógł nas przeszukać, a nawet potraktować obywatela paralizatorem elektrycznym. Jeśli do tego dodać możliwość karania kierowców za przestępstwa drogowe, to wychodzi na to, że doczekamy się wkrótce drugiej policji. Tylko po co?

  Samo zwiększenie uprawnień jest całkiem niezłym pomysłem. Teoretycznie ma pomóc strażnikom miejskim w sprawowanej przez nich funkcji.
  I nie chodzi tylko o zakładanie blokad na koła. Jeśli strażnik zobaczy człowieka włamującego się do auta, to powinien mieć prawo obezwładnić go i przeszukać. Bo gdy tego nie zrobi, to za dwie sekundy może znaleźć się na ziemi z nożem pomiędzy żebrami.

  Niestety, nie ma gwarancji, że szerokie uprawnienia zostaną wykorzystane w prawidłowy sposób. Za kilka miesięcy prasa może donosić o tragediach z udziałem strażników miejskich. Ta całkiem realne, gdyż w niektórych gminach strażnicy nie przechodzą nawet specjalnych badań czy testów psychicznych. Dawanie takiej osobie do ręki paralizatora elektrycznego to niemal kopiowanie scenariusza z kanadyjskiego lotniska, na którym właśnie po użyciu tej "broni" zmarł nasz rodak.

  Nad naszym bezpieczeństwem ma czuwać policja, która posiada odpowiednio przeszkolone osoby. Strażnicy, nawet jeśli kojarzeni są tylko z zakładaniem blokad na koła, i tak spełniają także istotne zadania. Próby robienia (przez posłów czy wójtów) ze strażników drugiej policji to pomysł chybiony. Żeby nie doszło do błędu, trzeba teraz liczyć na mądrość i wyobraźnię sejmowej większości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo