Wielkopolanie uczcili pamięć Jana Pawła II

  Wielkopolanie uczcili pamięć Jana Pawła II

  Andrzej Rembowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od czterech lat 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy Wielkopolski wspominają papieża Polaka. W tym roku modlono się o rychłą jego beatyfikację.
  Głównym punktem poznańskich uroczystości była msza święta w katedrze. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański. To miejsce kojarzy się z papieżem, gdyż właśnie tutaj w 1983 roku Jan Paweł II spotkał się z kapłanami.

  Wieczorem czuwania modlitewne młodzieży odbyły się pod papieskim pomnikiem na Ostrowie Tumskim. Na Łęgach Dębińskich nabożeństwo odprawiono pod krzyżem upamiętniającym pobyt papieża w Poznaniu.

  Pamięć Jana Pawła II uczczono też okolicznościowymi koncertami. W Auli Nova studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej zaprezentowali koncert "Krzyżu, nadziejo moja bądź błogosławiony w męki czas". W jego programie znalazł się m.in. Psalm Antonio Vivaldiego "Nisi Dominus" oraz wiersze poetów polskich. W Auli UAM na zaproszenie Filharmonii Poznańskiej wystąpił Mieczysław Szcześniak z koncertem "Nie płoszcie miłości". Dokładnie o godzinie 21.37 koncert przerwano i po chwili ciszy rozległy się dzwony, a publiczność wstała z miejsc.

  W kościele oo. dominikanów Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Chór Kameralny UAM oraz soliści wykonali Mszę Des dur Stanisława Moniuszki. Dyrygowała Agnieszka Duczmal.
  Setki pielgrzymów zwiedziły wczoraj papieskie apartamenty w Licheniu, w których Jan Paweł II nocował w 1999 roku. Pomieszczenia wyglądają dokładnie tak, jak przed 10 laty, tylko w jadalni urządzono bibliotekę, w której gromadzone są pamiątki po papieżu. Pielgrzymi oglądali przekazane sanktuarium przez Ojca Świętego różaniec z pereł, kielich z pateną, stułę, piuskę z podpisem, lekcjonarz i mitrę. Wpisywali się również do księgi pamiątkowej.

  Dzień wcześniej w Licheniu rozpoczął się III Bieg Papieski. W 360-kilometrową trasę wystartowali: Feliks Bachowski, Jerzy Tesz, Krzysztof Bukiel i Witold Gruszecki. Wczoraj o 21.37 sztafeta dotarła do Sulęcina koło Gorzowa.

  - Bieg Papieski jest wyjątkowy, gdyż w jego trakcie jest czas na rozmyślanie o naukach papieża i o tym co w nas, z nich na co dzień zostaje. Startujemy z Lichenia, bo to miejsce, które papież odwiedził - powiedział Krzysztof Bukiel z Kostrzyna.

  Współpraca: Tomasz Cylka, Marek Zaradniak, AK  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto to

  ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  A kto to był Jana Pawła II

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo