Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanie uczcili pamięć Jana Pawła II

Andrzej Rembowski
Pod pomnikiem papieża na Ostrowie Tumskim zapłonęły znicze
Pod pomnikiem papieża na Ostrowie Tumskim zapłonęły znicze W. Wylegalski
Od czterech lat 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy Wielkopolski wspominają papieża Polaka. W tym roku modlono się o rychłą jego beatyfikację.

Głównym punktem poznańskich uroczystości była msza święta w katedrze. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański. To miejsce kojarzy się z papieżem, gdyż właśnie tutaj w 1983 roku Jan Paweł II spotkał się z kapłanami.

Wieczorem czuwania modlitewne młodzieży odbyły się pod papieskim pomnikiem na Ostrowie Tumskim. Na Łęgach Dębińskich nabożeństwo odprawiono pod krzyżem upamiętniającym pobyt papieża w Poznaniu.

Pamięć Jana Pawła II uczczono też okolicznościowymi koncertami. W Auli Nova studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej zaprezentowali koncert "Krzyżu, nadziejo moja bądź błogosławiony w męki czas". W jego programie znalazł się m.in. Psalm Antonio Vivaldiego "Nisi Dominus" oraz wiersze poetów polskich. W Auli UAM na zaproszenie Filharmonii Poznańskiej wystąpił Mieczysław Szcześniak z koncertem "Nie płoszcie miłości". Dokładnie o godzinie 21.37 koncert przerwano i po chwili ciszy rozległy się dzwony, a publiczność wstała z miejsc.

W kościele oo. dominikanów Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Chór Kameralny UAM oraz soliści wykonali Mszę Des dur Stanisława Moniuszki. Dyrygowała Agnieszka Duczmal.
Setki pielgrzymów zwiedziły wczoraj papieskie apartamenty w Licheniu, w których Jan Paweł II nocował w 1999 roku. Pomieszczenia wyglądają dokładnie tak, jak przed 10 laty, tylko w jadalni urządzono bibliotekę, w której gromadzone są pamiątki po papieżu. Pielgrzymi oglądali przekazane sanktuarium przez Ojca Świętego różaniec z pereł, kielich z pateną, stułę, piuskę z podpisem, lekcjonarz i mitrę. Wpisywali się również do księgi pamiątkowej.

Dzień wcześniej w Licheniu rozpoczął się III Bieg Papieski. W 360-kilometrową trasę wystartowali: Feliks Bachowski, Jerzy Tesz, Krzysztof Bukiel i Witold Gruszecki. Wczoraj o 21.37 sztafeta dotarła do Sulęcina koło Gorzowa.

- Bieg Papieski jest wyjątkowy, gdyż w jego trakcie jest czas na rozmyślanie o naukach papieża i o tym co w nas, z nich na co dzień zostaje. Startujemy z Lichenia, bo to miejsce, które papież odwiedził - powiedział Krzysztof Bukiel z Kostrzyna.

Współpraca: Tomasz Cylka, Marek Zaradniak, AK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski