Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W miejscu baraków przy ulicy Grunwaldzkiej powstanie szpital [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Budynek dawnego szpitala wojskowego jest w fatalnym stanie
Budynek dawnego szpitala wojskowego jest w fatalnym stanie Grzegorz Dembiński
Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego może rozbudować się na terenie baraków przy ul. Grunwaldzkiej. Zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Grunwaldu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy szpital zyska nową siedzibę ani co się stanie z instytucjami, które dotychczas mieściły się w barakach.

Problem polega na tym, że były Szpital Wojskowy przy ul. Grunwaldzkiej działać może tylko do końca 2016 roku. Do tego czasu wszystkie szpitale w Polsce muszą dostosować się do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Szpital przy ul. Grunwaldzkiej nie spełnia wymogów technicznych.

Czytaj także:

Poznań: Szpital przy Przybyszewskiego chce wybudować kolejny budynek

– Ten budynek nie był modernizowany ani remontowany od lat 50. Dziś nie spełnia wymogów ani swojej funkcji. Koszty remontu byłyby gigantyczne – tłumaczy Jacek Wilkiewicz, zastępca dyrektora Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Nie bez znaczenie jest również liczba pacjentów korzystających z pomocy lekarzy Szpitala Klinicznego UM. To około 200 tys. osób – mieszkańców Jeżyc, Grunwaldu oraz ościennych gmin.

– Każdego dnia rejestruje się u nas około 100 osób – przyznaje Jacek Wilkiewicz.

Część oddziałów przeniesiona została do budynku przy ul. Przybyszewskiego. To jednak nadal za mało. Dlatego, dyrekcja szpitala chciałaby rozbudować placówkę. O przekazanie terenów przy ul. Grunwaldzkiej Uniwersytet Medyczny wystąpił dwa lata temu. Zgodnie z założeniami w budynku ma znaleźć się nowoczesny system bloków operacyjnych oraz oddział intensywnej terapii. Początkowo problem stanowił brak planu zagospodarowania przestrzennego. Roszczenia do tego terenu miał m.in. Kościół Zielonoświątkowy, którego siedziba także mieści się teraz w barakach przy ul. Grunwaldzkiej.

Szpital czy kościół zielonoświątkowców - co zostanie przy Grunwaldzkiej?

– Usunęliśmy przeszkodę formalną jaką był brak planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Bartosz Guss, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. – Nieruchomość powinna zostać przekazana uczelni w ciągu najbliższego roku.

Urzędnicy mają również propozycje dla Kościoła Zielonoświątkowego. Jego nowa siedziba mogłaby mieścić się, na przykład, na Piątkowie (przy ulicy Piątkowskiej).
Jak podkreślają urzędnicy i miejscy radni obecny plan jest zgodny ze studium zagospodarowania przestrzennego. Ono również zakłada, że w miejscu baraków powinien powstać szpital.

Obaw nie kryją natomiast przedstawiciele instytucji , które mieszczą się przy ulicy Grunwaldzkiej. Jest ich ponad 20, z czego kilka – jak np. Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar – kwalifikuje się jako instytucje pożytku publicznego.

– Boję się, że znów będę musiała walczyć o to, aby moi pacjenci mieli zapewnione godziwe warunki leczenia, a także tego, że po raz kolejny otrzymamy od miasta ruinę, w której remont będzie trzeba włożyć dużo pieniędzy – mówi Jagoda Gierczyk, kierownik Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Poznaniu. – Poradnia to ważny punkt na mapie miasta. Nie można traktować jej tak, jakby była to dochodowa hurtownia butów – dodaje.

A co na to urzędnicy?

– Mamy sporo czasu na znalezienie zastępczej siedziby – uspokaja Bartosz Guss. – Na pewno nie będzie tak, że ktoś zostanie z dnia na dzień pozbawiony dachu nad głową.

Wymogi, jakie będzie musiał spełnić szpital
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z lutego 2011 r. do końca grudnia 2016 r. szpitale muszą dostosować się do standardów unijnych.
Wymogi, które wprowadzono dotyczą przede wszystkim wyposażenia, aparatury i sprzętu medycznego, który jest bardzo kosztowny.
Ministerstwo Zdrowia kilkukrotnie przesuwało już „ostateczny” termin wejścia w życie rozporządzenia określającego wymagania wobec szpitali. W poprzedniej wersji miało ono obowiązywać od 2012 roku. Wcześniej w grę wchodził też rok 2008.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski