Protest w oknach mieszkańców PTBS

  Protest w oknach mieszkańców PTBS

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do wieczora w oknach mieszkań budynków Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wisieć będą duże czarne wykrzykniki z niezadowoloną buzią. To symbol protestu lokatorów przeciwko podwyżce czynszów.
  Nową stawkę za metr kwadratowy mieszkania - 11,98 zł - płacić mają już od maja. To wciąż główny temat dyskusji z władzami spółki i miasta, a także radnymi i politykami.

  Lokatorzy PTBS sformalizowali swoją dotychczasową działalność. Założyli Polskie Stowarzyszenie Lokatorów TBS, wyłonili zarząd. - Chcemy być kompetentnym i efektywnym głosem lokatorów w procesie prac nad zmianą ustawy o TBS - napisali w ulotce, którą rozpowszechnili wśród mieszkańców.


  - Nasze prawo do wypowiadania się w sprawach PTBS wynika z faktu, że jesteśmy nie tylko najemcami, ale przede wszystkim współinwestorami - zaznaczają, bo przecież gdyby nie ich partycypacje i spłaty kredytu, budynki nie zostałyby wybudowane.

  Stąd biorą się także zastrzeżenia do zarządzania majątkiem spółki. Lokatorzy uważają, że gdyby nie zaniedbania w odbiorach budowlanych i przeglądach gwarancyjnych, sytuacja finansowa PTBS byłaby zdecydowanie lepsza, a przez to także niższe czynsze.

  - Oferta właściciela obniżki czynszu o 0,50 - 0,60 zł za metr kwadratowy poprzez odstąpienie od części remontów nas nie zadowala - twierdzi Mirosław Więckowski, zastępca przewodniczącego PSL TBS. - Właściciel i spółka muszą przyjąć odpowiedzialność za stan nieruchomości i finansów wynikające z przeszłości.

  Członkowie Stowarzyszenia opracowali kilka konkretnych propozycji dotyczących czynszu, rozliczeń partycypacji. Chcą mieć swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej, z wyborów bezpośrednich, a nie wskazania prezydenta miasta.
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo