Jan Paweł II był w Wielkopolsce

  Jan Paweł II był w Wielkopolsce

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Karol Wojtyła, kapłan i polski papież doczekał się niezliczonych biografii, dokumentalnych, literackich, fotograficznych i filmowych... Wśród nich próżno jednak szukać pracy o jego wielkopolskich śladach. A takie jednak znaleźć można.
  Wizytacje
  Ksiądz Karol Wojtyła, zanim został papieżem, do Wielkopolski zawitał kilkakrotnie. Z pierwszą oficjalną wizytą pojawił się w Gnieźnie jeszcze jako metropolita krakowski. Było to w 1966 roku, w cyklu obchodów milenijnych. 16 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej, przy grobie świętego Wojciecha arcybiskup Wojtyła odprawił uroczystą mszę świętą, w której uczestniczyły tłumy wiernych.


  Dwa lata później już jako kardynał pojawił się w Poznaniu, gdzie 29 czerwca w kościele Franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła uczestniczył, obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka, w uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej.

  W październiku 1970 roku kardynał Karol Wojtyła był zaproszony na uroczystość koronacji obrazu Pani Szamotuł - Matki Bożej Pocieszenia. Nie mógł jednak przybyć, bo był w tym czasie w Watykanie. Korony zakładał kardynał Stefan Wyszyński. Metropolita krakowski obiecał później odwiedzić Szamotuły i przywieźć relikwie św. Stanisława, by złożyć je w tamtejszej kolegiacie. Tak jednak się nie stało. Warto dodać, że tę obietnicę Karola Wojtyły wypełnił dopiero po jego śmierci kardynał Stanisław Dziwisz.

  Kajaki
  Jednak nie tylko oficjalne wizyty księdza Karola Wojtyłę przywodziły do naszego regionu. Bywał tu jako znany miłośnik turystyki kajakowej. Najbardziej znamienny był jego pobyt w okolicach Krępska między Piłą a Wałczem, gdzie wraz z grupą przyjaciół ze środowiska akademickiego uczestniczył w spływie kajakowym na rzece Rurzycy i jeziorze Wrzosy. Było to latem 1978 roku.

  Wtedy właśnie do krakowskich turystów dotarła wiadomość o śmierci papieża Pawła VI. Kardynał Karol Wojtyła został natychmiast wezwany do Krakowa, skąd pojechał do Rzymu na konklawe, na którym wybrano papieża Jana Pawła I. Po jego ledwie miesięcznym pontyfikacie to właśnie "biskupa z Krakowa" wybrano kolejnym następcą świętego Piotra.

  Na pamiątkę bytności Karola Wojtyły w okolicach Krępska, jego współtowarzysze wypraw zbudowali kamienny krąg - w miejscu, gdzie ustawiano prowizoryczny ołtarz z kajaka odwróconego do góry dnem i wioseł połączonych w kształcie krzyża, przy których odprawiane byłe codzienne msze święte. Po latach przy kręgu zawisł na pobliskim drzewie drewniany krzyż.

  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo