Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie

MIKO
Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.
Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.
Niedawno tragicznie zmarł mój mąż, z którym miałam rozdzielność majątkową. Czy odziedziczę po nim tę część majątku, którą obejmuje rozdzielność? - na pytanie odpowiada Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.

Rozdzielność majątkowa ma znaczenie tylko podczas trwania małżeństwa i oznacza, że każdy z małżonków od dnia zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność ustawową posiada odrębny majątek osobisty i wszelkie składniki majątku nabyte po tej dacie nie stanowią wspólności majątkowej. Od chwili zawarcia rozdzielności majątkowej małżonkowie nie ponoszą też odpowiedzialności za finansowe zobowiązania drugiego.

W przypadku dziedziczenia po zmarłym małżonku w skład masy spadkowej wchodzą jednak zarówno składniki mienia nabyte przed zawarciem umowy majątkowej małżeńskiej (tzn. połowa majątku wspólnego), jak i majątek zmarłego, który nabył on po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej. Nabycie spadku następuje na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia - dziedziczy małżonek z dziećmi, a jeśli dzieci nie było, to wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem spadkodawcy, lub na podstawie testamentu. Małżonek pozostały przy życiu zachowuje oczywiście swoją połowę majątku wspólnego, jak i część majątku nabytą po wprowadzeniu rozdzielności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski