Ustawa o drogach publicznych: Senat za przekazaniem dróg...

  Ustawa o drogach publicznych: Senat za przekazaniem dróg marszałkom

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolscy parlamentarzyści w czasie ostatniego spotkania z samorządowcami w sprawie dróg. Odbyło się ono w Pobiedziskach.
  1/5
  przejdź do galerii

  Wielkopolscy parlamentarzyści w czasie ostatniego spotkania z samorządowcami w sprawie dróg. Odbyło się ono w Pobiedziskach. ©Robert Domżał

  Wszystko wskazuje na to, że leżące wzdłuż drogi nr 5 gminy Łubowo, Pobiedziska i Swarzędz nie będą musiały najbliższej zimy odśnieżać drogi krajowej wiodącej z Gniezna do Poznania. Senatorowie zaakceptowali znowelizowany projekt "Ustawy o drogach publicznych".
  W czasie trwającego posiedzenia senatorowie bez poprawek zaakceptowali projekt znowelizowanej "Ustawy o drogach publicznych". Teraz dokument przekazany zostanie do podpisu Prezydentowi RP.

  Nowy zapis przewiduje, że w sytuacji gdy wybudowany został odcinek drogi ekspresowej, byłą drogę krajową przejmie samorząd wojewódzki.

  Zapis został zmieniony w efekcie kampanii zapoczątkowanej przez samorządy Łubowa, Pobiedzisk i Swarzędza.
  Po wybudowaniu przez GDDKiA tak zwanej wschodniej obwodnicy Poznania czyli odcinka łączącego Gniezno z autostradą A2, miały one przejąć w utrzymanie 50-kilometrowy odcinek drogi z Gniezna do Poznania.

  Ponieważ koszty utrzymania arterii o takich parametrach i natężeniu ruchu znacznie przekraczają możliwości gmin zaczęły one starania, by zmienić zapis w "Ustawie o drogach publicznych".

  Dzięki wsparciu wielkopolskich parlamentarzystów, a w szczególności Bożeny Szydłowskiej, Waldy Dzikowskiego, Zbigniewa Dolaty oraz Krystyny Łybackiej, Pawła Arndta oraz Tadeusza Dziuby wypracowane zostały trzy projekty ustawy, a 13 września Sejm przegłosował projekt autorstwa posłów PO.

  - Większość głosujących była za przyjęciem projektu bez poprawek - mówi senator Piotr Gruszczyński.

  Przed głosowaniem odczytał on apel wystosowany do Senatu przez samorządowców tych gmin, które leżą przy różnych drogach krajowych, a których ten problem dotyczy. Przedstawiciele tych gmin spotkali się kilka dni temu w Pobiedziskach by wypracować wspólne stanowisko.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
  NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Równi... równiejsi...

  V (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A prywatnych właścicieli, posiadających przy swoich nieruchomościach "miejski" chodnik, ulicę... przymusza się do ich sprzątania, czyli _nieswojego_ terenu...
  Dlaczego "biedne" gminy nie chcą...rozwiń całość

  A prywatnych właścicieli, posiadających przy swoich nieruchomościach "miejski" chodnik, ulicę... przymusza się do ich sprzątania, czyli _nieswojego_ terenu...
  Dlaczego "biedne" gminy nie chcą dbać o wspólne drogi...? Najpewniej nie chcą kosztów ponosić, co innego "prywaciarze" oni niech płacą, sprzątają... a jak nie... mandat!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ehsfhfhfdfh

  fjfgjhtfhtyhtrf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Największym idiotyzmem jest utrzymywanie pięciu kategorii "własnościowych" dróg!
  Gminne, powiatowe, wojewódzkie, wojewódzkie na terenie miast na prawach powiatu oraz krajowe!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo