Pijani rowerzyści nie dają spać sędziom

  Pijani rowerzyści nie dają spać sędziom

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy tysiące wielkopolskich rowerzystów złapanych na jeździe pod wpływem alkoholu zostało niesłusznie skazanych? Za tydzień zdecyduje o tym Trybunał Konstytucyjny.
  Będzie to odpowiedź na wątpliwości Sądu Rejonowego we Wschowie, który uważa, że identyczne zasady karania kierowców aut i rowerzystów "na podwójnym gazie" są niezgodne z konstytucją.

  - Obecnie równo traktowani są nietrzeźwi kierujący autem i rowerem, co narusza zasadę równości obywateli wobec prawa, sprawiedliwości społecznej i proporcjonalności - tłumaczy sędzia Jarosław Sielecki, który poprosił TK o interpretację prawa.
  Według niego zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany pieszy i pijany rowerzysta jest takie samo, więc tak samo powinno być karane. Niczym też nie różni się szkodliwość społeczna obu czynów.

  Z takim rozumieniem obecnego prawa nie zgadza się poznańska policja i wskazuje przepisy, zgodnie z którymi przed sądem stają zarówno pijani piraci drogowi, jak i rowerzyści, których złapano pod wpływem alkoholu. Jeden i drugi jest w świetle kodeksu karnego przestępcą, grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywna, a nawet pozbawienie wolności.

  Karanie pijanych rowerzystów jak kierowców samochodów sędzia ze Wschowy nazywa "drakońskimi instrumentami", które powodują "dramatyczny wzrost skryminalizowania społeczeństwa". Zwraca również uwagę na niesprawiedliwość kar, gdyż pijany kierowca auta zostaje ukarany zakazem prowadzenia tylko samochodów, a pijany rowerzysta oprócz nich obligatoryjnie kierować nie może też rowerem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Sądy opanowała mafia .

  Boguslaw Biedrzynski

  Zgłoś naruszenie treści

  List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej...rozwiń całość

  List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej frustracji, jaka ogarnia coraz szersze kręgi społeczeństwa, bezskutecznie próbującego od lat osiągnąć to, co zapisane jest w Konstytucji:
  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32).
  http://barwybezprawia.pl/2015/10/14/5348/
  Bajkowy operat szacunkowy biegłego Jerzego Karpińskiego sprawa pokrzywdzonego Bogusława ...
  https://www.youtube.com/watch?v=RNLEELvzZd8
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo