Rozpoczął się proces Henryka Stokłosy

  Rozpoczął się proces Henryka Stokłosy

  Małgorzata Linettej, Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj, po prawie trzyletnim śledztwie, rozpoczął się proces Henryka Stokłosy, jednego z najbardziej znanych i najbogatszych biznesmenów w Polsce. Po odczytaniu zarzutów przez prokuratora poznański sąd przerwał proces. Sprawa ma być wznowiona 28 kwietnia. Wtedy prokurator poda główne tezy uzasadnienia aktu oskarżenia.
  Wśród licznych zarzutów, jakie znalazły się w akcie oskarżenia, najpoważniejsze dotyczą korupcji. Senator cieszył się bowiem niespotykaną życzliwością fiskusa, a jego doradcą podatkowym był były dyrektor Izby Skarbowej w Pile. To Marian J. poznał Henryka Stokłosę z Andrzejem Ż., dyrektorem departamentu Ministerstwa Finansów, który potem wraz z Sławomirem M., także w randze dyrektora departamentu, korzystał z gościnności senatora. Zaprzyjaźnieni urzędnicy przyjmowali m.in. gotówkę - w zamian za decyzje umarzające podatkowe należności senatora.

  Śledztwo w sprawie korupcji w Ministerstwie Finansów prowadziła warszawska prokuratura, która "rozdzieliła" wątki warszawiaków i Wielkopolan. Urzędnicy, których gościł były senator, rok temu stanęli przed stołecznym sądem. Natomiast akta Stokłosy, któremu prokuratura postawiła łącznie 21 zarzutów, przesłano do Poznania.

  Dzisiaj stanął on przed sądem. Razem z Elżbietą N., która jako dyrektor Farmutilu - jak mówi akt oskarżenia - pomagała szefowi korumpować urzędników, i Ryszardem S., byłym prezesem poznańskiego sądu administracyjnego, któremu prokuratura zarzuciła przyjęcie 40 tys. zł od senatora. Proces rozpoczął się w największej sali rozpraw Sądu Okręgowego w Poznaniu.

  Jak pamiętamy, kilka tygodni temu pojawiła się wątpliwość co do prawomocności aktu oskarżenia, sporządzonego przez prokuraturę w Warszawie na podstawie decyzji niemieckiego sądu w Celle. Zgodził się on na wydanie Stokłosy, nie zezwalając na rozszerzenie zarzutów - poza te zawarte w europejskim nakazie aresztowania. Tymczasem tłumaczenie, którym dysponowała prokuratura, było błędne i wynikało z niego, że niemiecki sąd na taką procedurę pozwolił.

  - Zezwolenie niemieckiego sądu na postawienie zarzutów podejrzanemu nie dotyczyło literalnie ich treści, ale popełnionych czynów - wyjaśnia Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. - Dlatego modyfikacja i rozszerzenie zarzutów w akcie oskarżenia wobec tych zawartych w ENA nie ma dla sprawy znaczenia.

  Renata Mazur przyznała, że prokuratura chce wysłać do sądu w Celle wniosek o zgodę na postawienie Stokłosie zarzutów dotyczących innych czynów.

  Przedsiębiorca, senator, milioner, ścigany, oskarżony...
  Henryk Stokłosa
  , w latach osiemdziesiątych dyrektor Przedsiębiorstwa Turystycznego "Noteć" i właściciel Farmutilu w gminie Kaczory. W 1989 roku wygrywa w Pilskiem pierwsze wybory do Senatu RP... oraz wszystkie kolejne, co zapewnia mu immunitet do 2005 roku.
  2006 - Henryk Stokłosa: 16 miejsce w rankingu najbogatszych Polaków
  kwiecień - zatrzymanie Elżbiety Z., urzędniczki z Ministerstwa Finansów. Kobieta podejrzana o przyjęcie 100 tysięcy złotych łapówki od gangstera, ujawnia korupcję w resorcie.
  maj - funkcjonariusze CBŚ wyprowadzają w kajdankach dwóch dyrektorów z Ministerstwa Finansów: Andrzeja Ż. i Sławomira M. Obaj mieli przyjmować pieniądze i prezenty od pilskiego senatora.
  lipiec - funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wchodzą do biur i mieszkania Henryka Stokłosy. Wynoszą dokumentację.
  grudzień - zatrzymanie dyrektora finansowego Farmutilu, Elżbiety N. Były senator zniknął. Żona tłumaczy jego nieobecność służbowymi podróżami. W mediach pojawiają się pogłoski, że polityk ukrywa się w Wenezueli, Skandynawii czy Niemczech.
  2007 - Henryk Stokłosa: 33 miejsce w rankingu
  luty - były senator ścigany międzynarodowym listem gończym. CBŚ zabezpiecza jego majątek.
  październik - warszawski sąd po raz drugi odmawia Henrykowi Stokłosie listu żelaznego, chroniącego go przed celą do prawomocnego zakończenia postępowania.
  listopad - niemiecka policja zatrzymuje Henryka Stokłosę podczas rutynowej kontroli drogowej.
  grudzień - warszawski sąd aresztuje senatora, przekazanego Polsce na podstawie ENA.
  2008 - Henryk Stokłosa: 47 miejsce w rankingu
  marzec - w Warszawie rozpoczyna się proces urzędników Ministerstwa Finansów, oskarżonych o przyjmowanie łapówek od Stokłosy.
  sierpień - akta sprawy senatora ostatecznie przekazane do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
  grudzień - poznański Sąd Apelacyjny uchyla areszt. Rodzina wpłaca 3 miliony zł kaucji. Henryk Stokłosa opuszcza celę w Szamotułach - jeszcze zdąży na wigilijną wieczerzę.
  2009 - Henryk Stokłosa: 49 miejsce w rankingu
  kwiecień - były senator staje przed sądem jako oskarżony o korumpowanie warszawskich urzędników oraz sędziego, nielegalne zakopywanie padliny, zastraszanie i bicie pracowników oraz wyłudzanie funduszy. Po sądzie krąży plotka, że jego obrońcą będzie były minister sprawiedliwości Ćwiąkalski, który faktycznie reprezentował senatora - do jego zatrzymania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Multi media

  Obywatel RP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Na tej samej stronie MF widniało umorzenie 40 tyś. zł dla jednego z najbogatszych ludzi w Polsce, właściciela sieci TV kablowej A. Rog... Ciekawe co było przyczyną umorzenia podatku takiemu...rozwiń całość

  Na tej samej stronie MF widniało umorzenie 40 tyś. zł dla jednego z najbogatszych ludzi w Polsce, właściciela sieci TV kablowej A. Rog... Ciekawe co było przyczyną umorzenia podatku takiemu bogaczowi. W tym czasie podległe Panu R. firmy nie zapłaciły SP należnych pieniędzy za umorzone należności. W tym czasie pan R. sponsorował siatkarki w Mielcu a później żużlowców w Gorzowie. To jest temat dla Pana Dolaty!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  porażka roku

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Kwiecień miesiącem procesów dla liderów konkursu ogłoszonego przez "GŁOS" pt. "PORAŻKA ROKU". Stokłosa był drugi a najwyższą pozycję zajął Ryszard G.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo