Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się proces Henryka Stokłosy

Małgorzata Linettej, Barbara Sadłowska
A. Szozda
Dzisiaj, po prawie trzyletnim śledztwie, rozpoczął się proces Henryka Stokłosy, jednego z najbardziej znanych i najbogatszych biznesmenów w Polsce. Po odczytaniu zarzutów przez prokuratora poznański sąd przerwał proces. Sprawa ma być wznowiona 28 kwietnia. Wtedy prokurator poda główne tezy uzasadnienia aktu oskarżenia.

Wśród licznych zarzutów, jakie znalazły się w akcie oskarżenia, najpoważniejsze dotyczą korupcji. Senator cieszył się bowiem niespotykaną życzliwością fiskusa, a jego doradcą podatkowym był były dyrektor Izby Skarbowej w Pile. To Marian J. poznał Henryka Stokłosę z Andrzejem Ż., dyrektorem departamentu Ministerstwa Finansów, który potem wraz z Sławomirem M., także w randze dyrektora departamentu, korzystał z gościnności senatora. Zaprzyjaźnieni urzędnicy przyjmowali m.in. gotówkę - w zamian za decyzje umarzające podatkowe należności senatora.

Śledztwo w sprawie korupcji w Ministerstwie Finansów prowadziła warszawska prokuratura, która "rozdzieliła" wątki warszawiaków i Wielkopolan. Urzędnicy, których gościł były senator, rok temu stanęli przed stołecznym sądem. Natomiast akta Stokłosy, któremu prokuratura postawiła łącznie 21 zarzutów, przesłano do Poznania.

Dzisiaj stanął on przed sądem. Razem z Elżbietą N., która jako dyrektor Farmutilu - jak mówi akt oskarżenia - pomagała szefowi korumpować urzędników, i Ryszardem S., byłym prezesem poznańskiego sądu administracyjnego, któremu prokuratura zarzuciła przyjęcie 40 tys. zł od senatora. Proces rozpoczął się w największej sali rozpraw Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Jak pamiętamy, kilka tygodni temu pojawiła się wątpliwość co do prawomocności aktu oskarżenia, sporządzonego przez prokuraturę w Warszawie na podstawie decyzji niemieckiego sądu w Celle. Zgodził się on na wydanie Stokłosy, nie zezwalając na rozszerzenie zarzutów - poza te zawarte w europejskim nakazie aresztowania. Tymczasem tłumaczenie, którym dysponowała prokuratura, było błędne i wynikało z niego, że niemiecki sąd na taką procedurę pozwolił.

- Zezwolenie niemieckiego sądu na postawienie zarzutów podejrzanemu nie dotyczyło literalnie ich treści, ale popełnionych czynów - wyjaśnia Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. - Dlatego modyfikacja i rozszerzenie zarzutów w akcie oskarżenia wobec tych zawartych w ENA nie ma dla sprawy znaczenia.

Renata Mazur przyznała, że prokuratura chce wysłać do sądu w Celle wniosek o zgodę na postawienie Stokłosie zarzutów dotyczących innych czynów.

Przedsiębiorca, senator, milioner, ścigany, oskarżony...
Henryk Stokłosa
, w latach osiemdziesiątych dyrektor Przedsiębiorstwa Turystycznego "Noteć" i właściciel Farmutilu w gminie Kaczory. W 1989 roku wygrywa w Pilskiem pierwsze wybory do Senatu RP... oraz wszystkie kolejne, co zapewnia mu immunitet do 2005 roku.
2006 - Henryk Stokłosa: 16 miejsce w rankingu najbogatszych Polaków
kwiecień - zatrzymanie Elżbiety Z., urzędniczki z Ministerstwa Finansów. Kobieta podejrzana o przyjęcie 100 tysięcy złotych łapówki od gangstera, ujawnia korupcję w resorcie.
maj - funkcjonariusze CBŚ wyprowadzają w kajdankach dwóch dyrektorów z Ministerstwa Finansów: Andrzeja Ż. i Sławomira M. Obaj mieli przyjmować pieniądze i prezenty od pilskiego senatora.
lipiec - funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wchodzą do biur i mieszkania Henryka Stokłosy. Wynoszą dokumentację.
grudzień - zatrzymanie dyrektora finansowego Farmutilu, Elżbiety N. Były senator zniknął. Żona tłumaczy jego nieobecność służbowymi podróżami. W mediach pojawiają się pogłoski, że polityk ukrywa się w Wenezueli, Skandynawii czy Niemczech.
2007 - Henryk Stokłosa: 33 miejsce w rankingu
luty - były senator ścigany międzynarodowym listem gończym. CBŚ zabezpiecza jego majątek.
październik - warszawski sąd po raz drugi odmawia Henrykowi Stokłosie listu żelaznego, chroniącego go przed celą do prawomocnego zakończenia postępowania.
listopad - niemiecka policja zatrzymuje Henryka Stokłosę podczas rutynowej kontroli drogowej.
grudzień - warszawski sąd aresztuje senatora, przekazanego Polsce na podstawie ENA.
2008 - Henryk Stokłosa: 47 miejsce w rankingu
marzec - w Warszawie rozpoczyna się proces urzędników Ministerstwa Finansów, oskarżonych o przyjmowanie łapówek od Stokłosy.
sierpień - akta sprawy senatora ostatecznie przekazane do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
grudzień - poznański Sąd Apelacyjny uchyla areszt. Rodzina wpłaca 3 miliony zł kaucji. Henryk Stokłosa opuszcza celę w Szamotułach - jeszcze zdąży na wigilijną wieczerzę.
2009 - Henryk Stokłosa: 49 miejsce w rankingu
kwiecień - były senator staje przed sądem jako oskarżony o korumpowanie warszawskich urzędników oraz sędziego, nielegalne zakopywanie padliny, zastraszanie i bicie pracowników oraz wyłudzanie funduszy. Po sądzie krąży plotka, że jego obrońcą będzie były minister sprawiedliwości Ćwiąkalski, który faktycznie reprezentował senatora - do jego zatrzymania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski