Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ tnie pieniądze. Lekarze alarmują, że nie będzie za co leczyć!

Paulina Jęczmionka
NFZ nie będzie płacił za "martwe dusze". Lekarze rodzinni ostrzegają, że zabraknie kasy na pacjentów
NFZ nie będzie płacił za "martwe dusze". Lekarze rodzinni ostrzegają, że zabraknie kasy na pacjentów Archiwum
Ponad 7 procent osób zarejestrowanych u lekarza rodzinnego to "martwe dusze" - wyliczył NFZ. I w 2014 r. chce przeznaczyć pieniądze wydawane na tych pacjentów na inne cele. Lekarze protestują i ostrzegają, że może zabraknąć pieniędzy na podstawowe leczenie.

Narodowy Fundusz Zdrowia w styczniu, po wprowadzeniu systemu eWUŚ (elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców), zaczął analizować, ilu pacjentów leczy się na koszt państwa i ilu naprawdę to leczenie przysługuje. Wyszło mu, że ok. 2,5 mln osób (ponad 7 proc.) zarejestrowanych u lekarzy rodzinnych nie ma ubezpieczenia. W Wielkopolsce chodzi o 6,3 proc. pacjentów. NFZ twierdzi, że te osoby i tak nie korzystają z opieki zdrowotnej.

- Zapisywaliśmy się do lekarzy rodzinnych w 1999 roku. Od stycznia dzięki eWUŚ zyskaliśmy możliwość weryfikacji ówczesnego stanu rzeczy - tłumaczy Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ. - Nie może więc dziwić liczba siedmiu procent nieuprawnionych do świadczeń. Wystarczy tylko przypomnieć ogromną liczbę osób emigrujących do Anglii, Niemiec czy krajów skandynawskich.

Przeczytaj także:
Lekarz rodzinny ma mieć więcej kompetencji. Sam zrobi badanie EKG i USG

Jednak lekarze rodzinni przecierają oczy ze zdumienia. Ich zdaniem, eWUŚ nie jest w stanie wykazać osób, które leczą się za granicą i tam płacą składki. Wytykają też liczne błędy w systemie. - Pacjenci wybierali lekarza na lata. Nie muszą stawiać się u niego np. raz w roku. Mam takich, którzy przyszli po kilku latach - mówi dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w Koninie. - W ogóle w eWUŚ często zapala się czerwone światło, choć pacjent ma ubezpieczenie. Składa on wtedy oświadczenie, ale nic z tego nie wynika, bo NFZ nie poprawia tego w systemie. I pacjent nadal widnieje jako nieubezpieczony. Weryfikacja NFZ nie jest więc wiarygodna.

W systemie eWUŚ jest sporo błędów. Weryfikacja NFZ nie jest więc wiarygodna.

Ale Fundusz problemu nie widzi. Twierdzi, że czerwone światło w eWUŚ często wynika z zaniedbania pacjenta. Jako przykład podaje studenta, który podjął pracę na umowę-zlecenie, więc system go wykreślił z ubezpieczenia rodzica. A potem student zapomniał, że powinien ponownie dopisać się do matki czy ojca. Rzecznik NFZ tłumaczy, że żaden pacjent nie zostanie na dobre wykreślony. Z jednej strony mówi, że pacjent, przy którym eWUŚ jest czerwony, może złożyć oświadczenie i wyjaśnić sprawę. Ale z drugiej przyznaje, że Fundusz od 2014 r. nie będzie płacił za pacjentów, których eWUŚ zweryfikował jako "martwe dusze".

- Podstawowa opieka zdrowotna funkcjonuje tylko dzięki zasadzie solidarności społecznej - mówi dr Anna Wawrzyniak, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Oznacza to, że pieniądze przeznaczone na pacjenta (tylko 8 zł miesięcznie), który przychodzi rzadziej, są wydawane na tych leczonych częściej. Skąd będziemy brać te pieniądze?

Zobacz też: Chcesz się leczyć za granicą? Nie licz, że NFZ odda pieniądze

Lekarze mówią więc wprost: kasy na podstawowe leczenie zabraknie. NFZ odpowiada: pieniądze zostaną w przychodni, ale pójdą na inne rzeczy, np. bilanse zdrowia dzieci czy badania profilaktyczne. - To nieprawda - twierdzi z kolei dr B. Janicka. - Według naszych wyliczeń, to będzie kosztowało mniej niż kwota zabrana za rzekomo nieubezpieczonych pacjentów.

Lekarze zaznaczają, że nie są przeciwni weryfikacji pacjentów. Ale uważają, że nie można robić tego za pomocą eWUŚ. Nie zgadzają się więc na nowe warunki NFZ. I ostrzegają, że jeśli tak zostanie, nie podpiszą kontraktów.

NFZ wystawi faktury?
NFZ sprawdza oświadczenia pacjentów, którym eWUŚ pokazał czerwone światło, a twierdziły, że jednak są ubezpieczone.
Wielkopolski NFZ wyjaśnia sprawę 6 tys. osób. Jeżeli okaże się, że poświadczyły nieprawdę i nie były ubezpieczone, Fundusz będzie domagał się od nich zwrotu kosztów leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski