Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archidiecezja Poznańska zamuruje okna sześciu rodzinom. Jest propozycja rozwiązania sprawy!

Leszek Waligóra
Leszek Waligóra
Te osiem okien ma zostać zamurowanych. Mieszkańcu Głogowskiej 32 będą mieli kuchnie i łazienki bez światła dziennego.
Te osiem okien ma zostać zamurowanych. Mieszkańcu Głogowskiej 32 będą mieli kuchnie i łazienki bez światła dziennego. Robert Woźniak
Archidiecezja Poznańska, do której należy kamienica przy ulicy Głogowskiej 32 w Poznaniu, przez działającego dla niej zarządcę, zażądała, aby lokatorzy zamurowali 8 okien w szczytowej ścianie budynku. Wszystkie wykuto nielegalnie, co stwierdził nadzór budowlany. Spór trwa o to, kto dokładnie je wybił. Jak udało nam się dowiedzieć, po naszej publikacji Archidiecezja i zarządca skontaktowali się z mieszkańcami budynku. Otrzymali oni od właścicieli propozycję.

W skrócie: okna w jednej ze ścian kamienicy przy Głogowskiej 32 wykuto nielegalnie, prawdopodobnie w latach 90-tych. A przynajmniej nie został ślad żadnego dokumentu, zgody czy wystąpienia o zgodę na ich wykucie. W znajdującym się pod ochroną konserwatorską budynku z 1905 roku, pierwotnie tych ośmiu okien nie było. Kto je wykuł? Kuria twierdzi, że dawni lokatorzy. Ale ich wykucie zbiegło się w czasie z podziałem wielkich mieszkań w kamienicy, na mniejsze. Obecni mieszkańcy kamienicy dotarli do osób, które widziały prace budowlane - jak twierdzą prowadzone pod nadzorem przedstawicieli Kurii. Przez 30 lat okna nikomu nie przeszkadzały, ale w kwietniu 2022 nadzór budowlany przeprowadził inspekcję, po której uznał, że okna są nielegalne i wydał decyzję o ich zamurowaniu. Jednak zarządca budynku scedował ten obowiązek na mieszkańców. Ostatecznie do tego miało nie dojść.

O sprawie pisaliśmy przed tygodniem:

- Zakładamy, iż koszt wykonania prac budowlanych, związanych z wykonaniem decyzji PINB, poniesie Kapituła - poinformował w rozmowie z dziennikarzem Głosu Wielkopolskiego ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Wspomniał także, że będą dalsze rozmowy z mieszkańcami.

Znamy już ich ustalenia (a przynajmniej propozycje przedstawione części mieszkańców). Kuria proponuje, że na własny koszt zamuruje okna, wykona również instalacje wentylacyjne do pomieszczeń pozbawionych okien. Ponadto mieszkańcy mają mieć obniżony o 10 procent czynsz oraz zostanie on zamrożony na najbliższe trzy lata.

Okna mają jednak zostać zamurowane w ciągu 2 tygodni.

Czy jest szansa na ich uratowanie? Według Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - nie, bo przepisy już od lat 20-tych XX wieku nie pozwalają na wykuwanie okien w ścianach granicznych. W przypadku tej konkretnej działki istniała jednak szansa, aby ściana nie była graniczna - gdyby np. Kuria scaliła działkę na której stoi kamienica, z sąsiadującą z nią drogą - która należała do Kurii.

- Droga, o której Pan wspomina nie została sprzedana, choć strona kościelna nie wyklucza takiej możliwości, jeżeli miałoby to się przyczynić do racjonalnego zagospodarowania działek i poprawy estetyki tego fragmentu ulicy Głogowskiej - zapewniał przedstawiciel Kurii.

Tymczasem z księgi wieczystej tej działki wynika, że została sprzedana firmie budującej nieopodal osiedle... Jednak wciąż na tej drodze jest zastrzeżona służebność przejazdu. Dopóki taka jest - tej wąziutkiej działki zabudować nie można. Ale - o czym już wspominaliśmy - w wizualizacjach projektów planowanego w tym miejscu hotelu - nie ma już drogi. Z wyjątkiem jednego projektu.

AKTUALIZACJA:
Rzecznik Kurii odmówił odpowiedzi na kolejne pytania w tej sprawie. Przekazał jednak: Potwierdzam wcześniej przekazane Panu informacje Referatu Ekonomicznego Kurii, iż „droga, o której Pan wspomina nie została sprzedana, choć strona kościelna nie wyklucza takiej możliwości, jeżeli miałoby to się przyczynić do racjonalnego zagospodarowania działek i poprawy estetyki tego fragmentu ulicy Głogowskiej”.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

- Cała trasa o długości blisko dwóch kilometrów zostanie kompleksowo przebudowana. Zakładamy, że prace zakończą się jesienią przyszłego roku i pasażerowie będą podróżować wygodną, bezpieczną trasą – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Wykonawca nie tylko zajmie się wysłużoną trasą tramwajową, ale i rozbudową dróg rowerowych, chodników oraz układu drogowego w ramach tzw. ringu Łacina.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Rozpoczął się kolejny wielki remont w Poznaniu. Ma potrwać r...

Nieustające remonty, wzrastające opłaty rachunków za gaz, prąd i wodę oraz nadchodzący kryzys energetyczny. Coraz więcej sklepów i lokali zamyka się w Poznaniu. Jakie są tego powody? Jakie dokładnie punkty zniknęły z mapy stolicy Wielkopolski?Sprawdź nieczynne lokale w Poznaniu --->

Poznań pustoszeje. Coraz więcej lokali w mieście się zamyka....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski