MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja "Kwarantanna domowa" obowiązkowa od 1 kwietnia. Jak działa i na czym polega? Zobacz najważniejsze informacje

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja "Kwarantanna domowa" ma na celu ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Co więcej, to wsparcie dla służb w kontroli osób na kwarantannie.
Stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja "Kwarantanna domowa" ma na celu ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Co więcej, to wsparcie dla służb w kontroli osób na kwarantannie. pixabay.com
Wraz z początkiem kwietnia aplikacja "Kwarantanna domowa" stała się obowiązkowa. Korzystać z niej powinny osoby zdrowe, które zostały objęte 14-dniową kwarantanną z powodu kontaktu z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem, a także osoby objęte nią po wjeździe do Polski. Na czym polega aplikacja "Kwarantanna domowa", jak działa i jak jej używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest aplikacja "Kwarantanna domowa"?

Aplikacja "Kwarantanna domowa" została uruchomiona już dwa tygodnie temu przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jednak dotychczas korzystanie z niej było dobrowolne. Od środy, 1 kwietnia, obowiązek korzystania z niej mają wszystkie osoby objęte kwarantanną.

Czytaj też: Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!

Stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja "Kwarantanna domowa" ma na celu ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Co więcej, to wsparcie dla służb w kontroli osób na kwarantannie.

- W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Więcej:

Jak używać aplikacji "Kwarantanna domowa"?

Osoba objęta kwarantanną domową może zacząć korzystanie z aplikacji dopiero po dotarciu na miejsce, w którym będzie ją odbywać. W przypadku osób, które przekroczyły granicę, pierwszym obowiązkiem jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego, deklarując w nim miejsce odbywania kwarantanny i podanie swojego numeru telefonu. Te dane trafiają do systemu, a później do aplikacji.

Po dotarciu danych do systemu aplikacji, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa".

Otrzymanie SMS-a przez osobę będącą na kwarantannie, oznacza pozwolenia na pobranie i aktywację aplikacji. W zależności od modelu telefonu można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store, wyszukując po nazwie "Kwarantanna domowa".

Aplikacje aktywuje się za pomocą swojego numeru telefonu i kodu, który znajduje się w otrzymanym wcześniej SMS-ie.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" - jak działa i na czym polega?

Osoby, które aktywują aplikację "Kwarantanna domowa", mogą od razu spodziewać się zadania. Polega ona na zrobieniu sobie zdjęcia, typu "selfie". Jest to tzw. zdjęcie referencyjne, do którego system będzie porównywał każde kolejne wykonane zdjęcie.

Więcej:

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcie korzystania z aplikacji. Od tego momentu należy czekać na kolejne "zadania". Są to prośby o zrobienie sobie i przesłanie zdjęcia za pomocą aplikacji. Każdego dnia można otrzymać kilka takich próśb. Za każdym razem przychodzą one w formie SMS-a.

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym

– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W ten sposób służby mogą "zaskoczyć" osoby na kwarantannie i sprawdzić je w dowolnej chwili. Od otrzymania SMS-a na wykonanie zdjęcia jest 20 minut.

Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady odbywania kwarantanny. Mimo wszystko aplikacja nie wyklucza wizyt policji.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" - jakie jeszcze są jej funkcje?

Aplikacja nie tylko ułatwia służbom kontrolę osób na kwarantannie. Jest również udogodnieniem dla osób nią obciętych.

Sprawdź także:W poznańskim szpitalu Strusia przy ul. Szwajcarskiej zostało tylko 120 testów na koronawirusa. Odzieży ochronnej wystarczy na pięć dni

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym

- mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. I dodaje: - Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.

Zobacz też:

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Sieć Lidl wprowadza w swoich sklepach zmiany mające zapewnić pracownikom i klientom przed koronawirusem. Zobacz, jakie zmiany są wprowadzane w sklepach ---->

Lidl kontra koronawirus - są zmiany w sklepach. Osłony z ple...

Większość z nas jest pewna, że zamrozić można wszystko. Wystarczy odpowiednio zapakować i gotowe. To jeden z ulubionych sposobów na przedłużenie zdatności do spożycia wielu produktów, unikania marnowania żywności. Prawdą jest,  że zamrozić możemy prawie wszystko. Jednak nie wszystko po rozmrożeniu zachowa swoje właściwości, smak czy konsystencję. Warto sprawdzić, co po wyjęciu z zamrażalki nie będzie już pełnowartościowym produktem. Zebraliśmy dla Was TOP 15 produktów, które nie powinny znaleźć się w zamrażarce. Sprawdźcie! >>>Polecamy także: Te napój kosztuje grosze  i działa cuda. Zrobisz go sam!WIDEO: W czym najzdrowiej odgrzewać jedzenie?źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

15 produktów, które nie powinny znaleźć się w zamrażarce. Sp...

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski