Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol, leki i narkotyki mają wpływ na nasze zachowanie za kółkiem

PRO
Alkohol, narkotyki i leki mają ogromny wpływ na nasze zachowanie za kierownicą.
Alkohol, narkotyki i leki mają ogromny wpływ na nasze zachowanie za kierownicą. Piotr Robakowski
Podczas wakacyjnych podróży dbajmy o bezpieczeństwo swoje i podróżujących z nami osób. Instruktorzy bezpiecznej jazdy radzą, by przed wyjazdem wypocząć i uważać wszelkiego rodzaju substancje psychoaktywne. Im lepsza nasza kondycja, tym bezpieczniej będziemy podróżować.

O zbawiennym wpływie snu na nasz organizm, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Przed dłuższym wyjazdem kierowca powinien odpocząć, by za kółkiem był w dobrej kondycji fizycznej. Drugą istotną kwestią są różnego rodzaju środki psychoaktywne, do których zaliczamy alkohol, narkotyki, leki przeciwbólowe, nasenne, czy sterydy anaboliczne, ale także antybiotyki, które mogą mieć wpływ na reakcje kierowcy. Ich wspólną cechą jest oddziaływanie na mózg, wywołujące zmianę nastroju, procesów myślowych czy zachowania.- Informacje na temat zagrożenia, jakie niesie jazda pod wpływem alkoholu, są powszechnie znane. Statystyki prezentują mało optymistyczny obraz kierowców jeżdżących po alkoholu, ale kierowców świadomych zagrożeń i niewsiadających za kółko po spożyciu alkoholu jest coraz więcej. Trudna do zdiagnozowania natomiast jest liczba kierowców podróżujących pod wpływem narkotyków. Podstawową przyczyną jest brak powszechnie stosowanych narkotestów, które pozwoliłyby na szybkie ustalenie, czy kierowca zażywał narkotyk – przekonuje Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

W latach 2008-2010 Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych i Komenda Główna Policji prowadziły akcję, w trakcie której sprawdzono ponad cztery tysiące kierowców. U blisko 44 osób stwierdzono podwyższony poziom alkoholu w organizmie. Zaskakujące były natomiast informacje na temat osób przyłapanych, a będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych. Zatrzymano 102 kierowców.

Należy pamiętać, że każdy narkotyk wpływa na zachowanie kierownicą. Substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń, które ograniczają sprawność działania funkcji poznawczych, spowalniają czas reakcji, występują zaburzenia koncentracji uwagi, czy koordynacji ruchów i wyczucia odległości. - U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji – podkreśla Radosław Jaskulski. W niektórych przypadkach objawy te są skutkiem przyjmowanych leków. Dlatego jeśli bierzemy jakieś antybiotyki, bądź środki przeciwbólowe, warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Każda z nich posiada informację, czy dany specyfik wpływa na nasze zachowanie za kierownicą. Jazda pod wpływem narkotyków zwiększa ryzyko wypadku, dodatkowo, kierujący ponosi surowe konsekwencje karne nawet jeśli do żadnego zdarzenia drogowego nie dojdzie. Jazda pod wpływem narkotyków zagrożona jest sankcją, od kary grzywny, przez karę ograniczenia wolności po pozbawienie wolności do lat 3. 12 lat grozi nam, jeśli będąc pod wpływem narkotyków doprowadzimy do zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Warto o tym pamiętać podczas wakacyjnych podróży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski