MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Sieroszewice

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Sieroszewice.

Ochotnicza Straż Pożarna w Latowicach
Jednostka OSP Latowice powstała 9 czerwca 1929 roku z inicjatywy sekretarza wójtostwa Sieroszewice pana Baranka, naczelnika okręgowego dh. Chojnackiego oraz panów Wielbickiego i Pusaka z Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszy Zarząd tworzyli: naczelnik Władysław Tracz, skarbnik Roch Grzęda oraz sekretarz Jan Zawada.
Jednostka zaczynała właściwie bez sprzętu. Miała tylko bosaki i beczkowozy konne. Już w 1932 roku zajęła w ćwiczeniach konkursowych gaszenia pożaru w Ostrowie Wielkopolskim 3 miejsce. Przy wsparciu finansowym mieszkańców wsi OSP zakupiła sikawki wraz ze sprzętem technicznym, dzięki czemu mogła ratować dobytek mieszkańców. Przy straży działała też orkiestra dęta. Dalszy rozwój jednostki przerwał wybuch II wojny światowej. Jednak i w tym okresie druhowie nie zapominali o swojej podstawowej działalności. Dh naczelnik Bernard Fiebig przez swoją działalność w straży musiał ukrywać się przed okupantem. Natomiast dh Józef Kois nocą wykradł zrzuconą figurę św. Floriana. Udało się to mimo, że pilnowali jej hitlerowcy. Po odzyskaniu niepodległości 3 marca 1945 roku OSP wznowiła działalność. Chcąc zdobyć pieniądze na umundurowanie, strażacy organizowali przedstawienia i zabawy. Mieszkańcy ufundowali dla jednostki w 1948 roku sztandar. Pod dowództwem naczelnika dh. Bronisława Gierlacha OSP Latowice zdobywała czołowe miejsca na różnego rodzaju zawodach. Zaczęła być traktowana jako jednostka pokazowa szczególnie, jeśli chodzi o musztrę. Pod dowództwem dh. Henryka Kupajskiego zorganizowano też sekcję młodzieżową.
Członkowie OSP w ciągu 48 lat istnienia Klubu HDK PCK STRAŻAK oddali łącznie 964,22 litrów krwi. W 1976 roku OSP zyskała garaże Kółka Rolniczego w Latowicach. W trzech boksach zorganizowano Klub Rolnika. Było to miejsce spotkań strażaków i mieszkańców wsi. Powstały nowe sekcje m.in. harcerska dziewczyn. Druhowie aktywnie uczestniczyli w życiu społeczno-kulturalnym wsi. W 1990 roku mieszkańcy, biorący udział w telefonizacji, ufundowali jednostce samochód Żuk. Od tej chwili OSP często brała udział w akcjach przeciwpożarowych i we wszystkich gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. W 1994 roku otrzymała nowy sztandar - dokładną kopię używanego wcześniej. W 2012 roku jednostka zyskała średni samochód gaśniczy, wyremontowano też remizę. Otrzymanie samochodu wiązało się z częstszymi wyjazdami na akcje. Druhowie czynnie uczestniczyli w budowie Domu Ludowego oraz cmentarza parafialnego.
Na przestrzeni lat funkcję prezesów pełnili: W. Włosowicz, K. Ziemiański, S. Marcinkowski, L. Ziemiański, A. Gierlach. Natomiast naczelnikami byli: W.Namysł, B. Fiebig, B. Gierlach, T. Marcinkowski. Od 2016 roku prezesem jest M. Doliński.

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach
OSP w Psarach powstała w 1962 roku z inicjatywy osób, które po jej założeniu stały się członkami zarządu. A byli to: W. Pawlik, J. Nowak, F. Tomczak, A. Rynowiecki i W. Urban. Początkowo jednostka ratowała ludzki dobytek nie mając nawet sprzętu. Uczestniczyła też w zawodach strażackich. Dopiero na początku lat 70. OSP Psary otrzymała sikawkę wraz z niezbędnym wyposażeniem technicznym. W 1968 roku OSP otrzymało sztandar, który zajmie honorowe miejsce w Izbie Tradycji w Psarach. Na przestrzeni kolejnych lat funkcje prezesów pełnili: K. Banach i R. Błaszczyk. Natomiast naczelnikami byli: M. Kaczmarek, S. Perz, K. Wojtczak i A. Kochanek. W latach 2000-2006 działalność jednostki została czasowo zawieszona. Wznowiono ją z inicjatywy pani Sołtys i przewodniczącego Rady Gminy. Od czasu reaktywacji organizowano imprezy, z których pozyskane środki przeznaczano na rozwój jednostki. W 2012 roku OSP Psary wzbogaciła się o lekki samochód pożarniczy. Wóz został zakupiony wyłącznie z wypracowanych środków własnych. 5 sierpnia 2017 roku na terenie Psar odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka połączone z 55-tą rocznicą istnienia jednostki oraz nadaniem nowego sztandaru. Jednostka bierze udział w manewrach oraz zabezpieczaniu wydarzeń na terenie gminy. Organizuje też akcje sprzątania swojej miejscowości, druhowie regularnie oddają krew. Obecny skład zarządu to: prezes R. Bartnik, M. Urban, M. Leśny,K. Neumann, D. Matyaszczyk, M. Kubica, O. Pawlik.

Ochotnicza Straż Pożarna w Masanowie
Jednostka OSP Masanów powstała w 1947 roku. Jej założycielami byli: S. Pazdyka, F. Grzelak, I. Otwiaska, K. Dolata i J. Mielcarek. Początkowo strażacy dysponowali sikawką konną. Natomiast właściciel cegielni Marian Malik, przekazał strażakom w darze motopompę oraz wydzielił na terenie cegielni pomieszczenie, w którym przechowywano sprzęt strażacki. W 1969 roku wspólnymi siłami OSP i KGW wybudowano Dom Strażaka. Głównym inicjatorem budowy był Leon Agata. W 1972 roku jednostka zawiązała grupę honorowych dawców krwi. Z okazji 30-lecia jednostki, dzięki staraniom Kazimierza Nowickiego mieszkańcy ufundowali strażakom sztandar.24 lutego 1991 roku prezesem OSP w Masanowie został Kazimierz Strugarek, który sprawował tę funkcję nieprzerwanie przez 25 lat. Podczas jego kadencji jednostka znacznie zwiększyła aktywność i w 1997 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP Masanów bierze udział we wszystkich ćwiczeniach i manewrach na terenie gminy i w jej okolicach oraz w licznych zawodach pożarniczych, na których zajmuje czołowe miejsca. Ze względu na rosnące potrzeby w 1999 roku oddano do użytku drugi garaż oraz zaplecze socjalne dla remizy i Domu Strażaka. OSP Masanów w listopadzie 2019 roku wzbogaciła się o nowy wóz Citroen Jumper, który zastąpił służącego 20 lat Żuka, a rok później do jednostki trafiła nowsza wersja Jelcza GCBA. Obecny skład zarządu: A. Urban, Ł. Urban, M. Jankowski, M. Walczak, A.Urban, P. Kubica, H. Gierz.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rososzycy
Powstanie Straży Ogniowej w Rososzycy wiąże się z rokiem 1900. Szkolenia strażaków odbywały się z udziałem mieszkańców w majątku Skórzewskich. Straż stała się bardziej samodzielna po wybudowaniu remizy w 1911 roku. Wówczas w posiadaniu jednostki były 2 beczki drewniane i zaprzęg jednokonny do przewożenia wody. Działalność Straży Ogniowej zaczęła się rozwijać po odzyskaniu niepodległości. W 1958 roku jednostka otrzymała nowy sztandar. Ponadto uzupełniono mundury i zakupiono wóz strażacki do przewożenia motopompy. OSP aktywnie uczestniczyło w elektryfikacji wsi oraz budowie szkoły. 80 mieszkańców Rososzycy zdeklarowało się i opodatkowało w celu budowy „Domu Strażaka”, ukończonej w 1975 roku. Po czym rozpoczęto budowę ,,Wiejskiego Domu Kultury” (obecnie sali wiejskiej) zakończoną w 1977 roku. Jednostka już w latach 80. zorganizowała akcję poboru krwi i do dziś strażacy dzielą się życiodajnym płynem. Pod koniec lat 80. PSP w Ostrowie Wlkp. przekazała OSP samochód gaśniczy lekki z motopompą. W 2017 roku jednostka wzbogaciła się o średni samochód ratowniczo- gaśniczy. Ostatnio jednostka była zaangażowana w walkę ze skutkami pandemii oraz w działalność informacyjną odnośnie szczepień. W 2020 podczas obchodów 120-lecia istnienia OSP Rososzyca, ufundowano i poświęcono nowy sztandar dla jednostki, a także wręczono okolicznościowe medale. Obecny skład zarządu: D. Smug, Sz. Kloński, Ł. Chlasta, D. Noculak, M. Dziębowski, M. Czekalski, J. Czekalski, T. Kaliński, M. Kardas. OSP cały czas angażuje się w wiele przedsięwzięć społecznych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Ołoboku
OSP Ołobok jest jedną z najstarszych jednostek w gminie. Jej powstanie datuje się na 1848 rok. W 1882 roku przystąpiono do budowy remizy z materiałów pochodzących z rozbiórki klasztoru Cysterek. Do gaszenia pożarów używano sikawki konnej podarowanej przez ksienię wielowiejską. Przed II wojną światową spłonęła remiza, a z nią wszelka dokumentacja z tamtego okresu. W 1945 roku udostępniono straży niewielkie pomieszczenie w zabudowaniach szkoły. W 1957 roku strażacy wraz ze społecznością Ołoboku wybudowali figurę Serca Jezusowego na miejscu pochówku mieszkańców zmarłych w XIX wieku na cholerę. W 1997 roku rozpoczęto budowę remizy, której uroczyste oddanie nastąpiło w 2000 roku. W 2018 roku jednostka otrzymała swój pierwszy samochód pożarniczy przekazany od OSP Wielowieś. Podczas Gminnych Obchodów Dnia Strażaka w 2018 roku członkowie OSP Ołobok zostali odznaczeni Medalami ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa’’. W 2020 roku OSP Ołobok doposażono w dwa kompletne aparaty ochrony dróg oddechowych wraz z sygnalizatorami bezruchu. W 2021 roku dzięki staraniom władz gminy, z PSP w Ostrowie Wielkopolskim przekazano jednostce średni samochód gaśniczy. W 2021 roku wybrano nowe władze w składzie: R. Michalak, A. Michalak, M.Pomykała, D. Michalak, B. Pomykała, A. Bilska, M. Piaskowski

Ochotnicza Straż Pożarna w Parczewie
18 lipca 1965 roku podczas zebrania wiejskiego utworzono OSP w Parczewie. W pierwszym zarządzie zasiadali: L.Gozdek, S. Wojtkowiak, L. Mazur, A. Chaliński i J.Kędziak. Pierwszą imprezą, podczas której zbierano fundusze były dożynki wiejskie zorganizowane z Kółkiem Rolniczym w Parczewie. Za zarobione pieniądze Zarząd OSP zakupił 11 mundurów galowych i 14 czapek. W 1968 roku jednostka wzbogaciła się o motopompę M-400. Od tego czasu jednostka bierze czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych. W 1971 roku odbyło się uroczyste otwarcie remizy strażackiej i Domu Ludowego. Natomiast w 1980 roku jednostce został wręczony sztandar ufundowany przez mieszkańców wsi. W latach 90. powstały nowe sekcje: harcerska dziewcząt i chłopców oraz młodzieżowa dziewcząt i chłopców, które w gminnych zawodach pożarniczych walczyły o czołowe lokaty. OSP Parczew ma też drużyny bojową oraz seniorów, które z powodzeniem startują w zawodach strażackich. Od roku 1997 do 2017 w zarządzie zasiadali: A. Smółka, K. Strzeliński, A. Chaliński, A. Kwiasowski, E. Słota, P. Kukułka, W. Uciechowski, W. Urbaniak, R. Kapicki i K. Domański. W 2019 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy. Obecnie w zarządzie są: E. Szymankiewicz, J. Kubik, R. Jędrzejak, P. Słota, J. Mądrzak, A. Sikora, M. Marciniak, K. Dera.

Ochotnicza Straż Pożarna w Raduchowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Raduchowie to jednostka z wieloletnimi tradycjami. Powołano ją w 1954 roku dzięki staraniu grupy założycielskiej. Pierwszy zarząd OSP Raduchów utworzyli: prezes Stanisław Maciuszczak, naczelnik Piotr Jangas, sekretarz Dominik Olek, skarbnik Antoni Libudzic, gospodarz Józef Pol, członkowie: Stefan Lubryka, Józef Mielcarek, Zygmunt Przybyłek, Marian Kempiński, Antoni Krawczyk, Leon Michalak, Franciszek Kukuła, Wacław Stacherzak, Ludwik Lukas. W 1963 roku OSP otrzymała sikawkę ręczną, a w latach 1970-1975 trzy motopompy. Przyniosło to efekty w postaci sukcesów na zawodach gminnych, w których druhowie z Raduchowa chętnie biorą udział. W 1979 roku pozyskano pomieszczenie na sprzęt po byłej szkole podstawowej. Obecnie jednostka liczy 16 członków, którzy chętnie uczestniczą w wydarzeniach o charakterze państwowym, gminnym czy kościelnym.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sieroszewicach
Pierwsza Ochotnicza Straż Pożarna w Sieroszewicach powstała 12 lutego 1920 roku. Cztery lata później rozpoczęto budowę strażnicy, a w 1926 roku zakupiono konną sikawkę. Okres okupacji przerwał dzieje OSP, aż do 19 stycznia 1945 roku. W 1958 roku społeczność lokalna ufundowała sztandar dla jednostki. W 1960 roku zakupiono pierwszy samochód, a 8 lat później strażacy otrzymali wóz bojowy. 19 lipca 1968 roku oddano do użytku nową strażnicę wybudowaną w czynie społecznym. W 1970 roku wyróżniającym się druhom przyznano Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa. W 1972 roku jednostka brała udział w gaszeniu dużego pożaru Stomilu w Poznaniu, a rok później otrzymała w nagrodę nowy wóz bojowy. W 1974 roku przy OSP powstał Strażacki Bank Krwi. W 1989 roku oficjalnie oddano do użytku nową strażnicę oraz odsłonięto Pomnik Strażaka. W 2020 roku jednostka wzbogaciła się o nowy wóz bojowy marki SCANIA. Jest to pierwszy ciężki samochodów ratowniczo-gaśniczy w historii gminy Sieroszewice. Zarząd tworzą: M. Pułkownik, J. Goryniak, R. Kamzol, A. Owczarek, S. Bartczak, R. Bartczak, M. Kubica, T. Maciuszczak, G. Kociemba.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sławinie
Ochotnicza Straż Pożarna w Sławinie została założona w 1965 roku. Natomiast wcześniej wieś Sławin współpracowała z OSP Ołobok biorąc aktywny udział w akcjach bojowych. Założycielami, którzy jednocześnie tworzyli pierwszy zarząd byli: prezes Marian Kasprzyk, naczelnik Stefan Płomiński, skarbnik Stanisław Derdas. W jednostce powstały drużyny: żeńska drużyna młodzieżowa, chłopięca oraz drużyny bojowe, które brały udział w zawodach sportowo-pożarniczych organizowanych na terenie gminy. Członkowie uczestniczyli również w akcjach krwiodawstwa. W latach 80. powstała inicjatywa budowy remizy strażackiej wraz z salką na zebrania i spotkania mieszkańców wsi. Kilka lat temu przy zaangażowaniu środków gminy Sieroszewice salka została zmodernizowana. Udało się też dobudować pomieszczenia socjalne i zaplecze kuchenne. OSP Sławin liczy 17 członków zwyczajnych. Obecny zarząd tworzą: prezes R. Lubryka, naczelnik M. Kowalski, skarbnik L. Gmerek, sekretarz M. Grajek, członek zarządu M. Derdas.

Ochotnicza Straż Pożarna w Westrzy
OSP Westrza została założona w 1932 roku z inicjatywy mieszkańców. Założycielami byli: A. Sroczyński, J. Dolata, S. Szkudlarek, P. Cepiński i S. Kaźmierowski. Co ciekawe w 1933 roku strażacy zorganizowali przedstawienie ,,Miłość Strażaka’’, jednostka brała też udział w przemarszu przez wioskę z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. W tym samym roku OSP w Westrzy po raz pierwszy brała udział w gaszeniu pożaru. Aktywność w walce z pożarem zaowocowała wsparciem finansowym, dzięki czemu zakupiono mundury i pierwszą konną sikawkę. W 1959 roku jednostka brała udział w gaszeniu pożaru 3 stodół w spółdzielni produkcyjnej. Pożar wywołała trójka małych dzieci, z których dwoje zginęło. W 1993 roku jednostka otrzymała nowy sztandar. W tym okresie w czynie społecznym ogrodzono plac strażacki. Na przełomie wieków budowano remizę, sanitariaty i zaplecze kuchenne. W 2014 roku odrestaurowano sikawkę konną, a obecny prezes W. Andrzejewski zajął III miejsce w plebiscycie ,,Najpopularniejszy Strażak Ochotnik”. W tym samym roku OSP wzięła udział w gali Fundacji PKN Orlen ,,Dar Serca’’.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wielowsi
Trudno jest ustalić rok, w którym w Wielowsi przystąpiono w sposób zorganizowany do walki z pożarem. Na podstawie ustnych podań wiadomo, że ręczna pompa była tam już w 1902 roku. Powstanie jednostki datuje się jednak na 1926 rok. OSP liczyła wówczas 15 członków. Już w dwa lata po zawiązaniu organizacji uzupełniono sprzęt oraz umundurowanie. W 1928 roku po raz pierwszy druhowie wzięli udział w zawodach powiatowych. W 1964 roku zakończono budowę nowej strażnicy. W 2011 roku jednostka otrzymała ciężki samochód pożarniczy, a w 2018 roku przy wsparciu Gminy Sieroszewice kupiła Jelcza S 415. Strażacy wspólnymi siłami wyremontowali garaż remizy, a z inicjatywy władz gminy w 2020 roku powstały wyjątkowe grafiki na jej bramach. OSP liczy 50 członków czynnych 11 członków honorowych oraz 16 członków MDP.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski