Przyciski dla pieszych znikną ze skrzyżowań?

  Przyciski dla pieszych znikną ze skrzyżowań?

  (mm) TVN Turbo/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Żółte przyciski do poprawy. Chodzi o sensory, które włączają zielone światło dla pieszych. Co ciekawe - organizacja reprezentująca… pieszych - domaga się zredukowania w Warszawie liczby tych urządzeń.
  Założenie było proste - chcesz przejść - naciśnij przycisk. Z czasem jednak piesi czuli się coraz bardziej zdezorientowani. Jedni dotykają - nie działa, a jeszcze innym działa... zanim dotkną. To sprawiło, że zamiast ułatwiać przejście przez jezdnie, zaczęły utrudniać życie i właśnie to chce zmienić warszawskie stowarzyszenie.

  Czytaj także: 10 mitów rowerowych. Kierowcy kontra rowerzyści WIDEO


  - Chcemy zlikwidować przyciski, dlatego, że one dyskryminują pieszych. Inni uczestnicy ruchu nie muszą niczego wciskać, żeby przejechać - powiedział Maciej Czapliński ze Stowarzyszenia „Miasto jest nasze”.


  Zdaniem stowarzyszenia przyciski powinny zniknąć zwłaszcza z centrum miasta, gdzie zawsze ktoś chce przejść przez ulicę i gdzie tylko zaburzają płynność ruchu. Sprawdzą się natomiast tam gdzie pieszych jest niewielu, a samochodów dużo. Miasto wyjaśnia, że odchodzi od przycisków, ponieważ montowane są czujniki wykrywające pieszych. Jeżeli jest guzik i nie ma tabliczki, że należy go wcisnąć, to jest on tylko do wciśnięcia w momencie awarii czujników ruchu.

  Czytaj także: Warszawa: 9 złotych za godzinę parkowania i strefa obowiązująca w weekendy?

  Szacuje się, że w Warszawie zamontowanych jest ponad 1000 takich urządzeń. Ich wymiana najczęściej wiąże się z wymianą całej infrastruktury skrzyżowania.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama