Cztery Strony Świata. Francja zaczyna od nowa?

  Cztery Strony Świata. Francja zaczyna od nowa?

  Wojciech Rogacin

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Możliwe, że następuje przełamanie lodów w stosunkach Francji z Polską. Francja jest specjalistką od startowania z punktu „zero” – mówią w programie „Cztery Strony Świata” socjolog Marcin Darmas z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Agaton Koziński, publicysta „Polski The Times”.
  Obaj goście programu wydali ostatnio książkę „Jarzmo wielkości Francji”, będącą zbiorem wywiadów z przedstawicielami elity intelektualnej Francji, przeprowadzonych w latach 2014-2017.

  Według Agatona Kozińskiego spotkanie premier Beaty Szydło z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, do której doszło 23 listopada, może być początkiem przełamywania lodów pomiędzy oboma krajami. „Epoka lodowcowa” pomiędzy Warszawą i Paryżem, zapoczątkowana przez zerwanie umowy przez polskie ministerstwo obrony na zakup francuskich śmigłowców Caracal, a potem podsycona przez ostre wypowiedzi Emanuela Macrona pod adresem polskiego rządu być może dobiega końca. Agaton Koziński uważa, że w związku z kłopotami w polityce wewnętrznej Angeli Merkel Francja może poszukiwać nowych opcji do współpracy w Europie.

  - Francja jest specjalistką od zaczynania od punktu zero – mówi socjolog z UW Marcin Darmas. – Tak jest od Rewolucji Francuskiej. W historii Francja nieustannie zaczyna od nowa i miejmy nadzieję, że na nowo startują relacje z Polską – mówił socjolog.

  Odwołując się do swojej książki „Jarzmo wielkości Francji” Marcin Darmas przypomniał, że społeczeństwo, którym wstrząsnęła ostatnio fala zamachów terrorystycznych, francuskie poszukuje obecnie swojej tożsamości. – Wiele córek i synów Republiki nie chce uczestniczyć w dotychczasowym modelu społecznym – mówił. Od tego, jak będzie potrafił ich zintegrować zależeć będzie ocena wielkości prezydentury Emanuela Macrona.

  Jak przypomniał Agaton Koziński, wielu intelektualistów francuskich przyznaje, że w wyniku ustawy o laickości Francji elity wyparły z analiz fakt istnienia pierwiastka religijnego w życiu społecznym kraju. A jest on niezwykle silny w przypadku społeczności muzułmańskiej. – Francja nie patrzy na kwestię zamachów terrorystów islamskich jako na problem strategiczny, tylko taktyczny – mówi Agaton Koziński.

  Obaj rozmówcy przyznają, że Francja jako państwo nie umiała sobie poradzić z wykluczeniem społecznym ogromnej rzeszy przybyszów z krajów islamskich. Funkcję integrowania młodych, wykluczonych przejęli często radykalni imamowie, co zaowocowało m.in. problemem z terroryzmem.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Macron ... to nie Marianna ..!.. To lisek ... który , chciałby naszych gęsi ...

  oko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zaproszenie Macrona na 100 lecie odzyskania niepodległości jest symbolicznym
  gestem wdzięczności wobec Francji , która miała w tym ogromny udział .
  Francją rządzili wtedy poważni politycy ,...rozwiń całość

  Zaproszenie Macrona na 100 lecie odzyskania niepodległości jest symbolicznym
  gestem wdzięczności wobec Francji , która miała w tym ogromny udział .
  Francją rządzili wtedy poważni politycy , niezależni od słupków w sondażach ..!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo