Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

34. Ale Kino! Platynowe Koziołki dla poznaniaka i Kanadyjczyka

Paulina Rezmer
Ale Kino! 2016 za nami
Ale Kino! 2016 za nami Paweł F. Matysiak
34. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! dobiegł końca. W sobotni wieczór przyznano najważniejszą nagrodę. W tym roku Platynowe Koziołki trafiły w ręce aż dwóch twórców.

34. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! oficjalnie przeszła już do historii. Przez ponad tydzień widzowie mogli oglądać w poznańskich kinach produkcje z całego świata. - Niektóre były radosne, inne smutne. Wszystkie łączy jedno: nadzieja i miłość - podkreślał w sobotni wieczór dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

To właśnie wtedy w Sali Wielkiej CK Zamek odbyła się uroczysta, choć jak zawsze w przypadku Ale Kina! dość swobodna, gala wręczenia najważniejszej nagrody festiwalu - Platynowych Koziołków. W tym roku statuetkę przyznano dwóm twórcom.

Jacek Adamczak otrzymał statuetkę za całokształt twórczości. - Nagrodę przyznajemy za to, że pięknymi filmami wprowadza dzieci w świat subtelnej plastyki, opowiadając ciekawe i mądre historie, tak jak w swoich obrazach z serii „Baśnie i bajki polskie” lub „14 bajek z królestwa Lajlonii”, czy też wywołując emocje i wysublimowane przeżycia w filmach do muzyki klasycznej z Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu - mówił w laudacji dyrektor Ale Kina!. - Każdy film Adamczaka to fascynująca lekcja wychowywania estetycznego, a każdy kadr chciałoby się oprawić w ramkę i zawiesić w dziecinnym pokoju.

Trwa Ale Kino! Młodzi kontra wojna, bieda i społeczny margines

Nagrodzony Platynowymi Koziołkami twórca od zawsze związany jest z Poznaniem. Debiutował w 1989 roku filmem„.!? [kropka, wykrzyknik, znak zapytania]”.

Reżyser, grafik, animator i scenarzysta jest profesorem sztuk plastycznych i kierownikiem Pracowni Animacji I w Katedrze Animacji na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. - Jestem wzruszony i zaszczycony mogąc odebrać tę nagrodę. Ale jednocześnie chcę powiedzieć, że jestem dumny z tego, że festiwal współtworzą studenci naszej uczelni - mówił J. Adamczak.

Platynowe Koziołki trafiły też w ręce Rocka Demersa. Po raz pierwszy w kilkunastoletniej tradycji nagrody statuetkę otrzymał producent filmowy.

Osiemdziesięciodwuletni Kanadyjczyk zasłużony został przedstawiony jako wzór do naśladowania. - Chcielibyśmy bardzo, aby jego pasja i wytrwałość w realizacji filmów dla dzieci znalazły naśladowców wśród producentów polskich - podkreślał J. Moszkowicz.

Filmy Rocka Demersa nagradzano do tej pory na 160 festiwalach. W roku 1984 zainicjował cykl filmów fabularnych „Tales for All”, realizowanych przez jego Les productions la Fête. Nagroda dla Kanadyjczyka miała zwrócić uwagę na to, że można tworzyć alternatywne kino dla młodzieży i konsekwentnie wprowadzać zmiany zarówno na rodzimy, jak i światowy rynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski