Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Wielkopolski Bezpieczny Rower: Nowa i skuteczniejsza metoda znakowania rowerów. Ma odstraszać złodziei

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Znakowanie rowerów może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei.
Znakowanie rowerów może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei. Łukasz Kaczanowski
Okres wakacyjny to czas, w którym rowerzyści opanowali nasze ulice. To także czas, kiedy złodzieje czyhają tylko, aż nasza uwaga zostanie rozproszona. Wtedy działają skutecznie, kradnąc nasze jednoślady. Liczba takich przestępstw spada, a może być jeszcze niższa, kiedy postanowimy oznakować nasz rower.

Wielkopolski Bezpieczny Rower

W poprzednich latach mieliśmy do czynienia z programem znaczenia rowerów Poznański Rower – Bezpieczny Rower, który był programem Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Obecnie program ten obejmuje cały teren naszego regionu i nosi nazwę Wielkopolski Bezpieczny Rower w skrócie WIBEROO.

Akcja trwa od początku czerwca, a zainteresowanych jest dużo więcej niż w poprzednich latach. W nowej bazie jest 50 oznakowanych rowerów, jednak są to dane za poprzedni miesiąc. - W lipcu powinny to być większe liczby – informuje sierż. sztab. Marta Mróz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Dane rowerów z poprzedniej bazy zostały przeniesione do Wielkopolskiego Bezpiecznego Roweru. Nie ma konieczności ponownych odwiedzin komisariatu w celu rejestracji roweru.

Znakowanie roweru nie uchroni w pełni użytkowników roweru przed kradzieżą. Pozwoli jednak na skuteczne odnalezienie prawowitego właściciela. Jest to także prewencyjne działanie przed złodziejami. Mając w świadomości, że wiele rowerów jest oznaczonych i można sprawdzić jego status, spowoduje mniejszą ilość przestępstw w tym obszarze.

Zmiany znakowania roweru

Innowacją jest znakowanie rowerów. Wcześniej była to metoda oklejania rowerów specjalną, niezmywalną naklejką, z numerem identyfikacyjnym oraz indywidualnym numerem, który był widoczny pod światłem UV. Naklejkę można było oczywiście zedrzeć, jednak skutkowało to, że uszkadzany był lakier w rowerze. Taki rower z oderwaną naklejką mógł już być w kręgu podejrzeń potencjalnej kradzieży.

Obecnie wszystko odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu. Użytkownik jednośladu wypełnia wszelkie dokumenty elektronicznie na miejscu w komendzie. - Osoba, która chce zarejestrować swój rower, musi przyjść z dokumentem tożsamości, a także dokumentem potwierdzającym własność roweru, choć nie jest to wymagane. - mówi nam sierż. sztab. Marta Mróz.

Wiosenne i letnie weekendy to dobry czas, by wybrać się na rowerową wycieczkę, najlepiej z całą rodziną. A Wielkopolska to idealne miejsce na rower – mówi Tomasz Wiktor, szef Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej i dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Najpiękniejsze wielkopolskie trasy rowerowe na wiosenny i le...

Rower, który chcemy oznaczyć, sprawdzany jest przez policjantów pod kątem tego, czy nie jest kradziony. Jeżeli wszystko jest w porządku, dochodzi do wprowadzenia danych pojazdu oraz jego właściciela i znakowania pojazdu.

W ciągu kilku sekund specjalna maszyna wykonuje grawer na spodzie ramy naszego roweru. Użytkownik podpisuje oświadczenie, że zgadza się na ingerencję w jego pojazd, i że nie będzie dochodził roszczeń ewentualnego uszkodzenia roweru. Jednak od początku tej akcji nie mieliśmy takich przypadków

- dodaje sierż. sztab. Mróz.

Gdzie można sprawdzić rower?

Oprócz specjalnego grawera i wydania dokumentów, robione są zdjęcia pojazdu, które umieszczane są w specjalnym systemie. Osoba, która taki rower zarejestrowała w każdej chwili może się zalogować na stronie WIBEROO i sprawdzić status roweru.

Jeżeli rower zostanie skradziony, można w takim systemie coś takiego zaznaczyć. Podobnie w przypadku sprzedaży roweru - mówi rzecznik policji.

Osoba, która chce nabyć rower, może również go sprawdzić po wcześniejszym zalogowaniu się na stronę Wielkopolskiego Bezpiecznego Roweru.

Kiedy i za ile?

Znakowanie rowerów jest całkowicie darmowe. Nie trzeba się na nie zapisywać, ani informować komendy, w której chcemy dokonać oznaczenia, że przybędziemy. Harmonogram znakowania rowerów jest dostępny tutaj.

Komendy miejskie, to niejedyne miejsca, gdzie można dokonywać znakowania rowerów. Zdarzają się również festyny i imprezy plenerowe, w których można poprosić policjantów o przybycie i zorganizowanie takiej akcji. Sprzęt, którym dokonuje się grawerowania jest mobilny, także bez żadnych problemów można coś takiego zorganizować.

Do pierwszego dnia wiosny coraz bliżej, dni stają się dłuższe, a słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Warto zatem ruszyć się z domu i zacząć sezon turystyczny. Pierwsze wyjazdy wcale nie muszą być dalekie. Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 10 pomysłów na krótkie, jednodniowe wycieczki w promieniu około 30 kilometrów od miasta. Zobacz atrakcje w okolicach Poznania >>

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski