Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Dotknij Teatru rozgości się w różnych częściach miasta WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czternasta łódzka edycja Dotknij Teatru 2024 - obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru rozpocznie się 6 kwietnia i potrwa do 17 maja. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem Re:definicje.

Organizatorem Dotknij Teatru jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Festiwal odbędzie się w formule weekendowej, jego realizatorzy zaplanowali 14 spektakli teatralnych, trzy performanse, dwa warsztaty i dwa koncerty, które będą odbywać się na scenie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz w innych przestrzeniach miasta.

- Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji chcemy „redefiniować” pojęcie teatru, nie tylko przez jego formę, ale i przestrzenie, w jakich może gościć - podkreśla Piotr Kurzawa, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. - Dlatego w tej edycji festiwal organizuje wydarzenia w kawiarniach, parkach, w szkole, na ulicach oraz tam, gdzie teatr może być dostępny również dla przypadkowego widza, nie tylko tego, który na co dzień interesuje się kulturą wysoką.

Festiwalowy cykl teatralny rozpocznie 6 kwietnia o godz. 18 w siedzibie AOIA przedstawienie „Wstydź się”. To komediowo-dramatyczna opowieść autorstwa Weroniki Murek, w reżyserii Julii Mark, a w wykonaniu Beaty Kawki i Joanny Brodzik. Jak zapowiadają twórcym, spektakl stanowi polską odpowiedź na „Opowieści podręcznej”, akcja także rozgrywa się w przyszłości. Zanik wstydu u kobiet stał się potężnym problemem świata. Na prośbę władz stworzono program „Nowa Ona” i powołano tysiące ośrodków, w których za pomocą odpowiednich treningów przywraca się kobiecy wstyd. Do jednego z takich ośrodków trafia Lilith (Beata Kawka). Tam pozna Ewę (Joanna Brodzik), która przebywa na terapii już kilka lat... Dwie bohaterki, dwie kobiety, jak lalki w pastelowych pantofelkach i szerokich spódnicach, konfrontują się ze swoim wstydem. Zamknięte w ślicznym ośrodku pełnym różu, mięty i jasnego błękitu przeżywają swój horror...

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu będą bezpłatne, aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę w sekretariacie AOIA (ul. Zachodnia 54/56), które dostępne będą od 28 marca.

Festiwal poprzedzą uroczystości związane z przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru.

- To nie tylko okazja do podziękowania tym, którzy pracują za kulisami, na scenie i przed ekranami, ale także czas, aby uczcić nasze wspólne zaangażowanie w tworzenie i doświadczanie sztuki - zaznaczają organizatorzy festiwalu. - To czas, kiedy możemy zjednoczyć się jako społeczność teatralna i podzielić się naszą pasją, kreatywnością oraz miłością do teatru.

Uroczystości zaplanowane na 27 marca rozpoczną się o godz. 12 w Pasażu im. Leona Schillera w Łodzi. W programie wydarzenia znalazły się: odczytanie orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez Andrzeja Podgórskiego (Teatr 77) napisanego przez tegorocznego noblistę Jona Fossego, złożenie kwiatów pod pomnikiem Leona Schillera, przemówienia ludzi teatru oraz performance taneczny - fragment spektaklu „On your side” (Sara Kozłowska/Emilia Biskupik).

Przypomnijmy, że projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa artystów i animatorów kultury (m.in. Anna Ciszowska, Konrad Dworakowski, Tomasz Rodowicz, Marcin Brzozowski), a koordynacji podjął się wówczas Teatr Nowy im. K. Dejmka. Niemal równocześnie, w 2011 roku, w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. Postanowiono więc połączyć siły i zaprosić do przedsięwzięcia kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. A w 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki