MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademickie ME: Pożegnanie męskich drużyn z marzeniami o medalach! Panie rozbiły Norweżki!

Futsalistki UAM Poznań wciąż jeszcze mogą myśleć o zajęciu trzeciej lokaty w turnieju Fot. Paweł Adler
Czwartek na Akademickich ME stał pod znakiem efektownej wygranej żeńskiego UAM i porażek w fazie play-off męskich zespołów UAM i UE Poznań.

Akademickie Mistrzostwa Europy w futsalu wkraczają w decydującą fazę. W czwartek w turnieju mężczyzn odbyły się pojedynki 1/8 finału. Niestety reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu musieli uznać wyższość swoich rywali odpowiednio: z Evry University (Francja) 0:6 (0:1) i Istanbul University (Turcja) 4:5 (2:5).

W turnieju kobiet futsalistki UAM zdominowały Trondheim Business School (Norwegia) i wygrały aż 18:0 (7:0).

Już od początku pojedynku UEP z Evry University Francuzi atakowali bramkę Marka Gonda. Nasz golkiper dzielnie odpierał ataki trójkolorowych. Polacy także mieli swoje szanse. Niestety tuż przed przerwą wynik spotkania otworzył Cousail Boulkroune. Pięć minut po przerwie piłkarze z Francji podwyższyli na 2:0. W 32. min nasi zawodnicy przeprowadzili bardzo groźną akcję, niestety zakończoną niepowodzeniem. 60 sekund później Francuzi pokazali, że niewykrozystane sytuacje mszczą się i zdobyli trzeciego gola. Nasi reprezentanci próbowali jeszcze podjąć walkę, zdejmując bramkarza. Jednak mecz zakończył się zwycięstwem Francuzów 6:0.

– Graliśmy z klasowym zespołem. Rywale przeważali od początku. Utrzymywali piłkę w grze i zdobywali przewagę. To są ludzie, którzy grają w futsal na co dzień. Mieliśmy swoje sytuacje, ale niestety ich nie wykorzystaliśmy – mówił po spotkaniu Bogdan Sękowski, trener UE Poznań.

Drugi z naszych reprezentantów w męskim turnieju UAM Poznań przegrał po zaciętym meczu 4:5. Polacy stracili bramkę już w 1. min spotkania. Do wyrównania nasi studenci doprowadzili już parę sekund później. Z rzutu karnego bramkę strzelił reprezentant kraju Dominik Solecki. Niestety po 20. minutach Polacy przegrywali już 1:5. Na pięć minut przed przerwą trafienie na 2:5 strzelił Michał Miara. Po przerwie UAM wziął się do odrabiania strat. W 25. minucie było już tylko 4:5 dla Turków. Podopiecznym trenera Zenona Jezierskiego pozostawało jeszcze piętnaście minut na odrobienie strat. Niestety pomimo usilnych prób i zdjęcia bramkarza naszym futsalistom nie udało się doprowadzić do wyrównania i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Turków 5:4. Po spotkaniu kapitan drużyny ,Dominik Solecki nie ukrywał, że on i jego koledzy mają w tym turnieju problemy z pierwszą fazą spotkań.

– Mówimy sobie w szatni, że nie możemy przespać pierwszych minut. Wychodzimy i po trzydziestu sekundach przegrywamy. Później musimy gonić wynik. Udało się nam dojść na jedną bramkę, ale wiadomo czas kończył się nieubłaganie. Niestety nie wpadł ten piąty gol. Musimy pożegnać się z marzeniami o medalu i grać o niższe lokaty – przyznał Solecki.
Poznańskim futsalistom w AME pozostała teraz walka o miejsca 9-16. UE zmierzy się w piątek z University of Lyon (hala PP, godz. 12), a UAM z Norway School of Economics in Bergen (hala AWF, godz. 12).

Prawdziwe lanie rywalkom z Trondheim Business School sprawiły natomiast futsalistki UAM. Podopieczne trenera Wojciecha Weissa już do przerwy prowadziły 7:0. Jednak w drugiej części spotkania urządziły sobie trening strzelecki, wbijając rywalkom jeszcze 11 bramek. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 18:0 dla Polek.

W spotkaniu pięć bramek zdobyła Marta Kosiorek. Po czterech spotkaniach nasze futsalistki zajmują piąte miejsce. W piątek zmierzą się z rywalkami z Munster University (hala UAM, godz. 16). Jeśli wygrają, wciąż będą miały szansę na brąz.