Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Łęcki: Dłużników jest w Polsce coraz mniej

Krzysztof M. Kaźmierczak
Adam Łącki, prezes KRD
Adam Łącki, prezes KRD FOT. Archiwum KRD
Z Adamem Łąckim, prezesem zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. rozmawia Krzysztof M. Kaźmierczak

Krajowy Rejestr Długów obchodzi dziewiątą rocznicę swojego istnienia. Jakiej długi są do was zgłaszane?
- W KRD znajdują się informacje zarówno o zadłużeniu przedsiębiorców względem ich kontrahentów, jak i konsumentów, którzy np. przestali płacić rachunki. Wśród wpisów znajdziemy też należności banków, niezapłacone podatki i cła, długi wobec gmin i innych jednostek samorządu terytorialnego, a także mandaty za jazdę bez biletu.

Które regiony kraju są najbardziej zadłużone?
- W czołówce od wielu lat znajdują się województwo śląskie i mazowieckie, a zaraz za nimi jest Wielkopolska, Dolny Śląsk i Małopolska.

Jak województwo wielkopolskie wygląda w KRD na tle innych województw?
- Według stanu na koniec lipca z Wielkopolski pochodziło 8,26 proc. dłużników. W woj. śląskim było ich 14,97 proc., mazowieckim - 13,97 proc. a dolnośląskim - 10,05 proc.

Jakie długi przeważają?
- Największa liczba zgłoszonych do rejestru konsumentów to ci zalegający ze swoimi rachunkami (gaz, woda) a także gapowicze. Notowani w KRD przedsiębiorcy zwlekają najczęściej ze swoimi opłatami względem leasingodawców i branży telekomunikacyjnej.

Kim jest statystyczny dłużnik?
- Najczęściej to mężczyzna w wie-ku 26-35 lat. Powodem tego stanu jest na pewno fakt, że nasz system społeczny wciąż jeszcze ma znamiona patriarchatu i to mężczyźni podpisują umowy na gaz, prąd, mieszkanie. Jeżeli rodzina wpadnie w problemy finansowe, to dłużnikiem zostaje osoba, której nazwisko widnieje na umowie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Ale postępuje "feminizacja" zadłużenia...
- W pewnych kategoriach udział kobiet zauważalnie wzrasta. Dotyczy to rachunków za telefony stacjonarne oraz opłat za mieszkania spółdzielcze.

Czy na przestrzeni lat działalności KRD obserwujecie też inne zmiany w zadłużeniu Polaków?
- Wzrost osób i firm zadłużonych zaobserwowaliśmy na początku roku 2011, kiedy ich liczba przekroczyła 2 mln. Teraz powoli maleje, w KRD jest obecnie 1,8 mln dłużników.

To zaskakujące, przecież trwa kryzys gospodarczy...
- W Polsce można mówić tylko o spowolnieniu gospodarki, a nie o takim kryzysie ekonomicznym jaki dotknął niektóre europejskie kraje.

Z czego wynika ten spadek?
- Przedsiębiorcy i osoby fizyczne coraz bardziej zdają sobie sprawę, że droga do odzyskania swoich należności wymaga ugodowego podejścia do dłużnika. Spadek długów to też skutek większej ostrożności banków przy udzielaniu kredytów, zarówno hipotecznych jak i konsumpcyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski