Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absurd w przepisach! Zwyżki ubezpieczenia przez nieletniego współwłaściciela. Jak tego uniknąć?

AD
Osoby w takiej sytuacji, wiedząc, że ubezpieczalnie mają takie wymogi, powinny możliwe najszybciej skierować odpowiednie pismo do sądu rodzinnego, żeby w przypadku ubezpieczania samochodu, uniknąć niepotrzebnej podwyżki OC.
Osoby w takiej sytuacji, wiedząc, że ubezpieczalnie mają takie wymogi, powinny możliwe najszybciej skierować odpowiednie pismo do sądu rodzinnego, żeby w przypadku ubezpieczania samochodu, uniknąć niepotrzebnej podwyżki OC. Pexels/zdjęcie ilustracyjne
Współwłasność samochodu często wykorzystuje się jako ułatwienie dla młodych kierowców, którzy często muszą płacić wysokie składki OC. Dzięki dopisaniu bardziej doświadczonego kierowcy, można liczyć na zniżkę. Są jednak sytuacje odwrotne, kiedy to doświadczony kierowca musi płacić wyższe kwoty ze względu na nieletniego współwłaściciela pojazdu.

Nieletni współwłaściciel samochodu a OC

Mogłoby się zdawać, że problem jest marginalny, bo większość osób, które stają się właścicielami samochodu ma już prawo jazdy, a przynajmniej jest pełnoletnia. Jeśli tego typu współwłaściciel nie chce korzystać z samochodu, a tym samym zawyżać kwoty za OC, może sprzedać lub zrzec się swojej części na rzecz drugiego właściciela. Sprawa komplikuje się jednak, gdy nabywcą samochodu jest osoba nieletnia i oczywiście bez prawa jazdy.

Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w przypadku, gdy np. jedno z rodziców lub opiekunów prawnych umiera, a częścią spadku jest osoba nieletnia.

Zobacz też:

Taki przypadek miała pani Anna z Wielkopolski i jej piętnastoletnia córka Agnieszka. Mąż Anny zmarł, jednak wcześniej, jako małżeństwo byli właścicielami dwóch samochodów osobowych. Ze względu na większe doświadczenie i zgromadzone zniżki za bezkolizyjną jazdę, w dokumentach, właścicielem obu pojazdów był Marek, czyli mąż Anny i ojciec Agnieszki. Po jego śmieci, cały spadek należał się zarówno żonie, jak i córce. Jeden z samochodów, Anna zdecydowała się sprzedać, na co musiała uzyskać zgodę sądu rodzinnego, który bierze w opiekę interesy nieletniego. Rodzic po dokonaniu transakcji, musi udowodnić, że uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczył na rzecz nieletniego.

W przypadku Anny, drugi samochód był jej potrzebny do codziennego użytkowania. Córka, ze względu na młody wiek, nie ma jeszcze prawa jazdy, więc z samochodu korzysta wyłącznie jako pasażerka. Mimo to, przy przedłużaniu ubezpieczenia, okazało się, że piętnastolatka brana jest pod uwagę jako tzw. młodociany kierowca, mimo że praktycznie nie ma prawa korzystać z samochodu jako kierowca.

Spradź też:

Dziecko współwłaścicielem pojazdu. Jak uniknąć wysokiego OC?

Sytuację można rozwiązać, zwracając się do sądu z prośbą o wykreślenie dziecka z własności, uzasadniając decyzję wyższymi stawkami ubezpieczenia. Taki proces jednak trwa, a w większości przypadków, o takiej sytuacji zainteresowani są najwcześniej na kilka tygodni przed upływającym terminem ubezpieczenia. Anna znalazła ubezpieczalnie, która brała pod uwagę trudną sytuację, ale i tak musiała zapłacić więcej, niż gdyby była jedyną właścicielką pojazdu.

Osoby w takiej sytuacji, wiedząc, że ubezpieczalnie mają takie wymogi, powinny możliwe najszybciej skierować odpowiednie pismo do sądu rodzinnego, żeby w przypadku ubezpieczania samochodu, uniknąć niepotrzebnej podwyżki OC.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oponeo i Yanosik stworzyli ranking, w którym znalazły się też informacje na temat parkowania w przestrzeni miejskiej oraz opłat za pozostawienie pojazdu. Zobacz w galerii, w jakich dużych miastach w Polsce trzeba zapłacić najwięcej, a w których najmniej. Sprawdź też, jak wypada Poznań w porównaniu z innymi miastami.Przejdź dalej -->

Tyle zapłacisz w dużych miastach za postój w strefie parkowa...

Oponeo i Yanosik po raz kolejny stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Podsumowanie 2021 roku wyłoniło miasta z dwóch kategorii - powyżej i poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Zobacz wyniki tegorocznego rankingu miast najbardziej przyjaznych kierowcom.Przejdź dalej -->

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 r...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski