Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

98. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Znamy szczegóły obchodów [SPRAWDŹ]

Redakcja
98. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Znamy szczegóły obchodów
98. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Znamy szczegóły obchodów Adrian Wykrota
Znamy już szczegóły obchodów 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Główne wydarzenia odbędą się na placu Wolności. W tym roku zabraknie jednak asysty wojskowej. Wszystko po to, by uniknąć odczytania apelu smoleńskiego.

Trzy dni potrwają tegoroczne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Rozpoczną się one tradycyjnie już 26 grudnia od inscenizacji przyjazdu Ignacego J. Paderewskiego do Poznania. Były kompozytor oraz premier Polski zawita do stolicy Wielkopolski o godzinie 16 na dworcu letnim. Inscenizację znowu przeprowadzi Poznański Chór Nauczycieli im. I. Paderewskiego.

– To jedna z najbardziej lubionanych i cenionych przez poznaniaków inicjatyw – nie ma wątpliwości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który odpowiada za organizację obchodów.

Najważniejsze wydarzenia odbędą się oczywiście w dniu powstania, czyli we wtorek, 27 grudnia. Wszystko rozpocznie się od tradycyjnego złożenia kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To nastąpi o godzinie 10.15.

– To zawsze dla nas wzruszająca i ważna chwila, kiedy możemy rozpocząć uroczystości przy grobie pierwszego dowódcy powstania – wyjaśnia Marek Woźniak.

Następnie obchody przeniosą się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie o godzinie 11 również zostaną złożone kwiaty. Stamtąd uczestnicy uroczystości przemaszerują do poznańskiej fary, gdzie o 12.45 rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie jednak otwarcie obozu powstańczego, który zostanie umiejscowiony na placu Wolności. To nastąpi o godz. 16.30. – W tym roku zdecydowaliśmy się na późniejszą godzinę, by mogli w tym również uczestniczyć mieszkańcy, którzy tego dnia będą musieli pracować – tłumaczy Marek Woźniak.
To właśnie na placu Wolności wszyscy chętni będą mogli spotkać grupy rekonstrukcyjne w strojach powstańczych, obejrzeć interaktywny hologram powstańca, otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą lub rozetkę, czy zrobić sobie pamiątkową archiwalną fotografię z czasów Powstania Wielkopolskiego dzięki zastosowaniu technologii GreenBox. Nie zabraknie również tradycyjnej grochówki. Z kolei od godziny 18 na scenie zabrzmi na żywo muzyka patriotyczna.

Obchody na placu Wolności zostaną uwieńczone kolejną edycją Biegu Powstania Wielkopolskiego, który wystartuje o godzinie 19. Star i meta biegu będą na placu Wolności, a długość trasy wynosi 10 km. Będzie ona wiodła przez miejsca związane z powstaniem jak np. ul. Ratajczaka, ul. Taczaka i koło hotelu Bazar. Organizatorzy informują jednak, że zapisy już się zakończyły, a w biegu weźmie udział 1000 osób.

– Na trasie będą też przygotowane atrakcje edukacyjne dla kibiców. Staramy się, by z roku na rok organizacja biegu była coraz lepsza. Naszym celem jest bieg, który będzie godny obchodów rocznicy powstania – mówi Rafał Gabrysiak ze Stowarzyszenia „Bieg Powstania Wielkopolskiego”.

Jednocześnie we wtorek o godzinie 19 w auli UAM odbędzie się koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. W programie znajdą się pieśni patriotyczne i kolędy.

Ponadto 27 grudnia od godziny 10 do 18 za darmo będzie można odwiedzić ekspozycję Muzeum Powstania Wielkopolskiego. O godzinie 17 przed muzeum odbędzie się inscenizacja, podczas której powstańcy podejmą próbę zdobycia budynku, który będzie imitował posterunek pruski.
28 grudnia obchody rocznicy powstania przeniosą się do Warszawy. O godzinie 12 rozpocznie się msza święta w kościele Dominikanów. Po jej zakończeniu uczestnicy przeniosą się pod Grób Nieznanego Żołnierza, a uroczystości zakończą się na cmentarzu na Powązkach.

Wydarzenia upamiętniające rocznicę powstania organizuje również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W najbliższy poniedziałek o godzinie 11 w Pałacu Działyńskich nastąpi wręczenie nagród dla osób, które przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o powstaniu.

Marszałek Marek Woźniak zwraca uwagę, że tegoroczne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się bez asysty wojskowej. Jak tłumaczy, w innym przypadku konieczne byłoby odczytanie apelu smoleńskiego.

– A to nie ma żadnego związku z Powstaniem Wielkopolskim. Po doświadczeniach z tego roku wiemy, że kwestii odczytania apelu praktycznie nie da się negocjować – wyjaśnia Marek Woźniak.

I dodaje: – Będzie mi brakowało asysty wojskowej, gdyż jestem przywiązany do tego ceremoniału, który jest naprawdę piękny. To mają być jednak obchody apolityczne i przeznaczone dla wszystkich mieszkańców niezależnie od ich poglądów politycznych. Nie chciałbym, żeby ta rocznica została wykorzystana do głoszona politycznych komunikatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski