Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

94. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Co? Gdzie? Kiedy? [ZDJĘCIA]

PILAR
Francuska misja wojskowa na Ławicy w 1919 roku.W poznańskim Muzeum Powstania Wielkopolskiego przy Starym Rynku 3 można obejrzeć nową wystawę czasową "Wielkopolskie lotnictwo wojskowe 1919-1921" - pokazuje ona początki polskich sił powietrznych, które rodził się na Ławicy. Największe wrażenie w sali robi replika samolotu z tamtej epoki - Fokkera D.VII. Można zobaczyć również unikatowe, archiwalne zdjęcia przedstawiające lotników z Wielkopolski i ich maszyny.
Francuska misja wojskowa na Ławicy w 1919 roku.W poznańskim Muzeum Powstania Wielkopolskiego przy Starym Rynku 3 można obejrzeć nową wystawę czasową "Wielkopolskie lotnictwo wojskowe 1919-1921" - pokazuje ona początki polskich sił powietrznych, które rodził się na Ławicy. Największe wrażenie w sali robi replika samolotu z tamtej epoki - Fokkera D.VII. Można zobaczyć również unikatowe, archiwalne zdjęcia przedstawiające lotników z Wielkopolski i ich maszyny. Zdjęcie udostępnione przez Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Wielkopolanie coraz lepiej pamiętają, aby uczcić datę 27 grudnia. Co roku do już znanych inicjatyw dochodzą kolejne pomysły. Zebraliśmy je w całość. Sprawdź co można zobaczyć i zrobić 27 grudnia. W galerii ze zdjęciami można natomiast zobaczyć Ławicę z lat 1919-1920 i początki polskiego lotnictwa wojskowego II RP, które narodziło się na ziemiach wielkopolski.

OFICJALNE OBCHODY W POZNANIU
O godzinie 10.45 złożone zostaną kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

O godzinie 11.00 pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zaczną się uroczystości rocznicowe z udziałem władz miasta i województwa, parlamentarzystów, samorządowców. Weźmie w nich też tradycyjnie udział Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Uroczystości zapoczątkują syreny alarmowe ciągły sygnał będzie trwał minutę.

Po uroczystościach przed pomnikiem odbędzie się przemarsz na mszę do poznańskiej Fary. Na jego trasie złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkowa Franciszka Ratajczaka, tablicą pamiątkowa Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicą pamiątkowa Ignacego Jana Paderewskiego oraz Pomnikiem XV Pułku Ułanów Poznańskich.

O godzinie 14.30 na palcu wolności rozpocznie się wspomnienie generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Zaplanowano ścieżkę edukacyjną, polowy obóz powstańczy. Można będzie również zobaczyć ułanów na koniach. Atrakcją będzie zabytkowy czołg z czasów I WŚ Renault FT-17.


HISTORYCZNE REKONSTRUKCJE

Od godziny 12.40 do 15.40 ulicami Poznania jeździć będzie zabytkowy tramwaj przypominający o rocznicy Powstania.

Od 15.00 do 17.45 na Starym Rynku i okolicznych ulicach będzie można zobaczyć powstańcze i pruskie patrole, które będą się ścierały w potyczkach. W tym samym czasie przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku 3. bastion Grolman i inne grupy rekonstrukcyjne zorganizują posterunek wartowniczy, a przy nim lekcje żywej historii (odprawy warty, pokazy musztry).

Główna rekonstrukcja zaplanowana jest na 18.00.

Od godziny 10-19 wstęp do Muzeum Powstania będzie bezpłatny.

AUTOMOBILKLUB WIELKOPOLSKI

- Lada moment, jak co roku, obchodzić będziemy kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które zakończyło się spektakularnym zwycięstwem. Żeby dać świadectwo pamięci o tym niezwykłym wydarzeniu każdy z nas, mieszkańców tego regionu, może włączyć się w rocznicowe obchody w bardzo prosty, ale i nietypowy sposób. Wystarczy 27 grudnia, a więc w 94 rocznicę Powstania, zamontować w naszych samochodach polską chorągiewkę, tak jak robiliśmy to przy okazji Euro 2012 - czytamy w apelu Automobilklubu.

Jego członkowie 27 grudnia będą na skrzyżowaniach rozdawali wstążki, które można będzie przywiązać do anteny samochodu.

WIARA LECHA
Kibice od kilku lat włączają się w obchody. Na Powstańczych grobach stawiają znicze, uczestniczą w obchodach. W ubiegłym roku w związku z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowali efektowne racowisko. W tym roku podobne zostanie zorganizowane w Swarzędzu. Na stronie Wiary Lecha można również przeczytać o powstańczym konkursie zorganizowanym dla dzieci.

TARNOWO PODGÓRNE
O godzinie 12.00, z okazji 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, na lusowskim cmentarzu przy grobie generała Józefa Dowbora- Muśnickiego (przy ul. Ogrodowej), odbędą się uroczystości poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. W programie m.in. modlitwa w intencji Powstańców Wielkopolskich i złożenie kwiatów.

Tarnowo zaprasza również do zwiedzana Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie przy ul. Ogrodowej 3a. Wstęp bezpłatny.

DOBRZYCA
Uroczysta akademia będzie głównym punktem programu tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Dobrzycy. W dniu 27 grudnia o godzinie 12:00 goście spotkają się w Gminnym Centrum Kultury. W tym samym dniu złożone zostaną również kwiaty pod Pomnikiem Upamiętniający Poległych w Walce o Niepodległość, Obronę Ojczyzny przy ul. Koźmińskiej.
KÓRNIK
O godzinie 11.00 rozpoczną się uroczyste obchody pod pomnikiem Powstańców Wlkp. Pomnik został odsłonięty cztery lata temu w 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


KOŚCIAN

O godzinie 12.00 w Kościanie pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Ignacego Jana Paderewskiego odbędą się uroczystości patriotyczne z okazji 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Rozpoczęcie obchodów do jednocześnie zaproszenie do włączenia się do powstańczej gry miejskiej pn. "Kryptonim Wolność", odtwarzającej wyzwolenie Kościana 30 grudnia 1918r. Gra miejska pn. "Kryptonim Wolność" rozegrana zostanie 16 lutego 2013r.

PIĄTEK 28 GRUDNIA, WARSZAWA
W piątek, 28 grudnia, hołd Powstańcom Wielkopolskim oddany zostanie w Warszawie: o godz. 11.00. w kościele oo. Dominikanów (ul. Freta 10) odprawiona zostanie Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. O godz. 13.00 rozpocznie się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem przedstawicieli władz, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych, a także członków Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Po uroczystościach zebrani goście przejadą na Wojskowe Powązki, by tam złożyć wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach powstańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski