Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 marca. Co się wydarzyło? Po przerwie spowodowanej walkami tramwaje znów kursują! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
6 marca 1945 r. po przerwie spowodowanej walkami tramwaje ruszyły ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców Poznania. "Wprawdzie na razie kursują one tylko od ulicy Palacza do Parku Wilsona, niemniej widząc wysiłki dyrekcji Poznańskiej Kolei Elektrycznej możemy być pewni, że niedługo ruszą tramwaje na wszystkich ważniejszych odcinkach, za wyjątkiem śródmieścia" – napisał "Głos". Na zdjęciu tramwaj na placu Wolności w 1932 r.
6 marca 1945 r. po przerwie spowodowanej walkami tramwaje ruszyły ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców Poznania. "Wprawdzie na razie kursują one tylko od ulicy Palacza do Parku Wilsona, niemniej widząc wysiłki dyrekcji Poznańskiej Kolei Elektrycznej możemy być pewni, że niedługo ruszą tramwaje na wszystkich ważniejszych odcinkach, za wyjątkiem śródmieścia" – napisał "Głos". Na zdjęciu tramwaj na placu Wolności w 1932 r.
Z archiwum "Głosu": 6 marca 1945 r. "Głos" informował, że po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi udało się uruchomić pierwszą linię tramwajową - bimby kursowały wtedy jedynie pomiędzy parkiem Wilsona i ul. Palacza. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 6 marca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1945 rok
Tramwaje ruszyły ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców Poznania. "Wprawdzie na razie kursują one tylko od ulicy Palacza do Parku Wilsona, niemniej widząc wysiłki dyrekcji Poznańskiej Kolei Elektrycznej możemy być pewni, że niedługo ruszą tramwaje na wszystkich ważniejszych odcinkach, za wyjątkiem śródmieścia" – napisał "Głos".

1947 rok
W Śremie na bazie zbiorów miejscowego kolekcjonera Feliksa Sałacińskiego powstało prywatne Muzeum Regionalne.

1954 rok
Brygady Robotnicze przystąpiły do wstępnych prac przy budowie nowej Tkalni w Turkowskich Zakładach Przemysłu Jedwabniczego. Produkcja w nowej tkalni będzie o 30 procent większa niż w obecnej.

1963 rok
Surowa zima spowodowała olbrzymie straty, szczególnie w przemyśle budowlanym, sięgające w skali kraju 400 mln zł. Poznańskie zakłady pracy przystąpiły, jak w całej Polsce, do odrabiania zaległości.

1965 rok
"W miniony czwartek sytuacja śniegowa w Poznaniu przedstawiała się tragicznie " – pisał "Głos" ilustrując tę informację serią zdjęć. I dalej: "Niestety nie próbował walczyć z klęską Zarząd Zieleni Miejskiej". Sytuacja jakby skądś znana...

1968 rok
Jak zdołaliśmy się zorientować „płeć brzydka” tradycyjnym zwyczajem przygotowuje moc niespodzianek na Dzień Kobiet. W „Lechii” około 2000 pracownic otrzyma upominki kosmetyczne. W „Modenie” 7 bm. odbędzie się uroczysta akademia, a dzień później wszystkie pracownice, a jest ich ponad 1600 otrzymają słodkie podarki. Podobne upominki otrzyma 500 kobiet zatrudnionych w Wytwórni Wyrobów Tytoniowych, które 9 bm. wezmą udział w spotkaniu przy kawie i ciastkach.

1992 rok
„Bój o batutę z udziałem publiczności”. Pod takim tytułem kryła się informacja, że kandydaci na szefa Filharmonii Poznańskiej zostaną ostatecznie wybrani na oczach publiczności (13 i 14 marca). Przez dwa kolejne wieczory Andrzej Borecko, Zbigniew Graca, Chiraca Imamura i Stanisław Welanyk dyrygować będą orkiestrą a komisja „wtopiona” w publiczność podejmie decyzję.

2008 rok
"Skazani za Kulczykpark" – taki tytuł nosił 4-stronicowy raport specjalny "Głosu" dotyczący wyroku na prezydenta Poznania i czworo urzędników magistratu za ustawienie przetargu na miejskie działki pod budowę drugiego skrzydła Starego Browaru. W ocenie prokuratury, Ryszard Grobelny i urzędnicy zbyli grunty małżeństwu Grażynie i Janowi Kulczykom jako park, na czym miasto straciło 7 mln zł. Poznański sąd skazał prezydenta nieprawomocnie na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Podobne wyroki otrzymali pozostali oskarżeni, w tym były wiceprezydent Poznania Michał Parysek. Wszyscy zapewniali, że są niewinni.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

POLECAMY:

Co nowego w kinach, klubach i teatrach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski