Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 lat temu odeszła profesor Jadwiga Kaliszewska, wybitna skrzypaczka i ceniony pedagog

Marek Zaradniak
Profesor Jadwiga Kaliszewska wykształciła uczniów, którzy zdobywali laury na konkursach w kraju i za granicą. Dziś wielu z nich to nie tylko cenieni wirtuozi, ale i wykładowcy akademiccy
Profesor Jadwiga Kaliszewska wykształciła uczniów, którzy zdobywali laury na konkursach w kraju i za granicą. Dziś wielu z nich to nie tylko cenieni wirtuozi, ale i wykładowcy akademiccy Archiwum
W niedzielę mnie 5 lat od śmierci znakomitej polskiej skrzypaczki prof.Jadwigi Kaliszewskiej

W niedzielę minie 5 lat od śmierci wybitnej polskiej skrzypaczki i pedagoga profesor Jadwigi Kaliszewskiej. Zmarła w wieku 76 lat
Urodziła się 15 września 1936 roku w Warszawie. W 1959 roku ukończyła z wyróżnieniem ówczesną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie profesor Eugenii Umińskiej. Od 1961 roku była związana z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Była I skrzypkiem zespołu Collegium Musicorum Posnaniensum.
W 1962 roku zdobyła wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. W 1965 roku brała udział w międzynarodowych kursach gry skrzypcowej w Weimarze. W latach 1970-2006 kierowała Katedrą Instrumentów Smyczkowych w poznańskiej Akademii Muzycznej. W roku 1975 otrzymała tytuł profesora sztuki muzycznej. Od 1995 roku prowadziła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przez wiele lat prowadziła też klasę skrzypiec w Państwowym Liceum Muzycznym im Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zwanym Szkołą Talentów, której była współinicjatorką.
Wykształciła blisko 70 absolwentów, którzy zdobyli około 200 nagród na konkursach w kraju i za granicą. Do najbardziej znanych wychowanków profesor Jadwigi Kaliszewskiej należą współzwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w roku 1991 Bartłomiej Nizioł, Piotr Milewski, Bartosz Bryła, Aleksandra Januszajtis, Krzysztof Baranowski, Jarosław Nadrzycki, Jakub Haufa, Marta Pawłowska czy Michał Bryła.
Przez wiele lat profesor Jadwiga Kaliszewska była związana z Towarzystwem Muzycznym imienia Henryka Wieniawskiego. W latach 1993-96 była jego prezesem. Wielokrotnie była też jurorem odbywających się w Poznaniu Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowych Konkursów Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego.
Z jej inicjatywy co 5 lat odbywają się we współpracy #Katedry Instrumentów Smyczkowych z Towarzystwem #Muzycznym ogólnopolskie #konkursy smyczkowe (altowio-#listyczne, wiolonczelowe, kontrabasowe, skrzypcowe) oraz lutnicze. Z kolei w 2005 roku Jadwiga Kaliszewska zainicjowała Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy imienia Eugenii Umińskiej.
W rok po śmierci Jadwigi Kaliszewskiej jej imię nadano Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, która do tej pory nosiła imię Henryka Wieniawskiego, czyli Szkole Talentów. Jej imię nosi też jedna z sal w Akademii Muzycznej. Powstało też w Poznaniu Stowarzyszenie im. Jadwigi Kaliszewskiej, które w grudniu ubiegłego roku zorganizowało I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy jej imienia. Uczestniczyło w nim 66 młodych skrzypków. Zdobywcą Grand Prix został Michał Orlik. Konkursy te mają odbywać się co roku.
Od czwartku z okazji piątej rocznicy śmierci wybitnej skrzypaczki odbywa się w Poznaniu sympozjum „Jadwiga Kaliszewska in Memoriam”. W jego ramach w sobotę w kościele oo. Dominikanów odprawiona zostanie msza święta w jej intencji oraz zabrzmi „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski