Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 drzew na 40. edycję Ale Kino! Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 1 października rozpoczyna się 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młodego Widza „Ale Kino!”. W trosce o planetę i nieodwracalne zmiany klimatu, a także w celu promocji akcji podnoszących świadomość ekologiczną, organizatorzy festiwalu zasadzili 40 drzew w Poznaniu.

40 nowych drzew w Poznaniu!

Akcja 40 drzew na 40. edycję Ale Kino! Powstała przy pomocy Fundacji Aeris Futro, która w Polsce posadziła już 1683065 drzew. W Poznaniu zasadzono po 8 drzew w 5 różnych placówkach. Nasadzenia odbyły się w:

  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
  • Przedszkole Leśne Zakątek i Gajówka, ul. Wiankowej 1 w Poznaniu.
  • Szkoła i Przedszkole na Wyspie, ul. Zagórze 15.
  • Przedszkole nr 163 "Baśniowy Zamek" os. B. Chrobrego 106.
  • Przedszkole nr 112 Mali Przyrodnicy, ul. Osinowa 14a.

- Edukacja przyrodnicza, ekologiczna jest bardzo ważną częścią pracy przedszkola i taką świadomość staramy się w dzieciach budować. Zarówno wiedzą teoretyczną, jak i przez działania praktyczne. Sadzenie drzew pięknie się w to wpisuje. Na pewno będziemy o nie dbać, a nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy

– mówiła Anita Ruszała, zastępczyni dyrektor Przedszkola nr 163 „Baśniowy Zamek” w Poznaniu.

Ale Kino po raz 40.

Święto kina dla młodego widza powraca do Poznania! Jeden z najstarszych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie w tym roku obchodzi jubileuszową 40. edycję. Od 1 października Poznań stanie się stolicą filmów dla młodych widzów. To również pierwsza edycja od trzech lat, która ponownie zawita do sal kinowych.

Jesteśmy dumni, że udało nam się przeprowadzić, aż 40 festiwali, ale na jubileusz szykujemy się tak naprawdę dopiero na przyszły rok, ponieważ te 40 festiwali powstało w ciągu 59 lat, gdyż był taki okres, gdy festiwal był organizowany, co 2 lata. W związku z tym, w przyszłym roku obchodzimy 60-lecie

– mówi nam Jerzy Moszkowicz, dyrektor MFFMW Ale Kino! i dodaje:

- Kino dziecięce i w ogóle kino dużo mówi o ekologii. My, jako festiwal też staramy się być jak najbardziej ekologiczni, co nie zawsze jest proste. Zwłaszcza, jak przylatują do nas twórcy z USA, a wiemy, że ślad węglowy w trakcie podróży samolotowej jest duży, ale mamy już kilkoro gości, którzy przyjadą do nas z Europy i pojawią się samochodami. Staramy się zmieniać sposób myślenia o podróży. Zmniejszamy też ilość tworzyw sztucznych, bo festiwale często wykorzystują jednorazówki.

Program Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! jest pełen filmów, które zdobyły przychylność widzów i krytyków na całym świecie. Wśród nich poruszający belgijski kandydat do Oscara „Blisko” w reżyserii Lukasa Dhonta, czy zwycięzca tegorocznego OFF Camera „Miss Viborg” Marianne Blicher. W programie znalazły się również liczne premiery. Widzowie w Poznaniu jako pierwsi w Polsce będą mieli okazję zobaczyć doceniony na Sundance Film Festival „Summering” Jamesa Ponsoldta, a także wybrać się na światową premierę filmu "Eryk Kamienne Serce" docenionego w 2008 roku na Ale Kino! za film „Nasza klasa” reżysera Ilmara Raaga.

Tegoroczny wizerunek pawia od Barrakuz podkreśla zarówno cały dorobek festiwalu, jak i obecną edycję: kolorową, niezwykłą, widoczną i związaną z naturą. Środowisko jest jednym z motywów przewodnich październikowej edycji. Od lat twórcy festiwalu starają się wprowadzać działania ekologiczne. W tym roku, w duchu zero waste, każdy może sam zrobić gadżet - jubileuszowego pawia w ramach akcji Ale Maskotka!. Festiwal dołączył również do Zielonego Wydarzenia organizowanego przez Fundację Aeris Futuro w ramach akcji 40 drzew na 40. edycję Ale Kino!. Na terenie wybranych poznańskich szkoły i przedszkoli zostaną posadzone sadzonki drzew.

Festiwal Ale Kino! odbędzie się dwukrotnie. Stacjonarnie między 1 a 7 października w Poznaniu. Filmy można zobaczyć w Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51), Kino Pałacowe (Święty Marcin 80/82) oraz Scena Wspólna (ul. Brandstaettera), a także w wersji online między 30 listopada a 4 grudnia na oficjalnej stronie www.alekino.com.

107 filmów wybraliśmy z ponad 3300 filmów, dlatego lubimy każdy film, który mamy w programie i każdy polecamy. Repertuar jest dla każdej grupy wiekowej, a w programie wskazujemy, dla jakiej grupy odbiorczej dany film jest najlepszy, bo dziecko 6-letnie nie powinno iść na film od 18 lat. Natomiast zachęcamy dorosłych, żeby oglądali też film dla dzieci, ponieważ mamy obrazy dojrzałe, nagrodzone na wielu festiwalach, które przedstawiają młodych ludzi, ale problemy uniwersalne. W tych filmach jest też wiele słońca, pogody ducha, festiwal otwieramy filmem „Przytul mnie” – a to przytulanie jest nam w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne

– kończy Jerzy Moszkowicz.

W Poznaniu zasadzono 40 drzew w 5 placówkach edukacyjnych.Zobacz zdjęcia --->

40 drzew na 40. edycję Ale Kino! Rozpoczyna się Międzynarodo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski