Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27. Kaziuk Wileński w Poznaniu już 8 marca. Kiermasz, koncerty wykłady - zobacz, jakie atrakcje znalazły się w programie

ICH
Tak było na poprzednich edycjach Kaziuków Wileńskich w Poznaniu.
Tak było na poprzednich edycjach Kaziuków Wileńskich w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
27 edycja Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu odbędzie się w niedzielę, 8 marca 2020 r. Z tej okazji organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji. Odbędzie się m.in. kiermasz kaziukowy, liczne koncerty i wystąpienia. Prezentujemy program.

Kaziuk Wileński to uroczystość ku czci świętego Kazimierza z rodu Jagiellonów, który jest patronem Polski i Litwy. Organizatorem Kaziuków Wileńskich w Poznaniu jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Poznaniu.

Sprawdź też:

O tym, że mieszkańcy Poznania mają szczególny sentyment do Wilna przekonuje Ryszard Liminowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wlieńskiej oddział w Poznaniu.

- W Poznaniu jest wielu ludzi, którzy pochodzą z kresów. Jest też grupa osób, których rodzinne korzenie wywodzą się z samego Wilna. Tak jest też w moim przypadku. Większość z nas przez zawirowania historyczne musiała opuścić te ukochane miejsca, jednak miłość do nich pozostała głęboko ukryta w naszych sercach. Ta miłość jest bardzo zaraźliwa. Także na pewno wielka tęsknota i sentyment do naszych utraconych ziem polskich została w nas zaszczepiona przez piękne, liryczne, pełne ciepła i barw opisy literackie

- mówi Ryszard Liminowicz.

27. edycja Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu odbędzie się w niedzielę, 8 marca 2020 roku. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 uroczystą mszą świętą z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" pod batutą Macieja Wielocha w kościele farnym przy ulicy Gołębiej.

Zobacz też: Dzień Kobiet w Baraku Kultury - Program

Następnie w godzinach od 11.30 do 16.00 na Starym Rynku odbędzie się Kiermasz Kaziukowy. Na kiermaszu będzie można nabyć: czarny wileński chleb oraz koszyki, koszyczki, palmy, piernikowe serca, obwarzanki, ozdoby wielkanocne, dzbanuszki, cepeliny, wędliny i inne smakołyki, nie tylko dla ciała ale i dla ducha, a także okolicznościową kartę i serduszko kaziukowe.

Sprawdź też:

O godz. 11.30 przed fasadą ratusza wystąpią Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński, którzy przybliżą postacie króla Zygmunta II Augusta - z okazji Jubileuszu 500-lecia urodzin władcy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz królowej Barbary Radziwiłłówny. Z loggii poznańskiego magistratu zebranych pozdrowi św. Kazimierz wraz z Orszakiem Jagiellonów. Królewskiej rodzinie towarzyszyć będą kronikarz Jan Długosz, halabardziści i Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa.

O godzinie 12.00 z wieży ratuszowej zostanie odegrany hejnał poznański i wileński.

Godzinę później zostanie wręczona nagroda Żurawina 2020. W tym roku tym wyróżnieniem zostanie uhonorowana Edyta Maksymowicz, dziennikarka TVP Wilno i portalu Wilnoteka.lt.

Zobacz też: Co robić w tygodniu w Poznaniu?

Na scenie na Starym Rynku wystąpią też m.in.: Zespół Pieśni i Tańca "Zgoda” z Wilna na Litwie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Zespół Pieśni i Tańca "Wielkopolanie".

Na godzinę 15.00 przewidziano wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych i patriotycznych.

Kaziuki Wileńskie 2020 w Poznaniu: Wydarzenie w siedzibie Wspólnoty Polskiej

W siedzibie Wspólnoty Polskiej (Stary Rynek 51) przez cały czas trwania Kiermaszu Kaziukowego będzie można obejrzeć prezentacje multimedialne oraz wysłuchać pieśni i recytacji poświęconych 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta II Augusta.

Plan wydarzeń:

  • godz. 12.00 - "Historia Zygmunta i Barbary jako źródło inspiracji w malarstwie polskim XIX w. na podstawie obrazów w Muzeum Narodowym w Poznaniu" - Joanna Bryl:
  • godz. 12.45 -Julian Ursyn Niemcewicz: Pieśń historyczna "Zygmunt August" z muzyką Karola Kurpińskiego w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu,
  • godz. 13.15 - Kazimiera Iłłakowiczówna: "Żałosne pieśni o Barbarze i Auguście" w interpretacji Marii Magdaleny Pocgaj,
  • godz. 14.00 - "Barbara Radziwiłłówna "Cicer Cum Caule, czyli królewskie zamieszanie” - Krzysztof Styszyński.
  • godz. 15.00 - "Zygmunt August w powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego “Mistrz Twardowski” - Krzysztof Klupp.

Uroczystości zakończy Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca Zgoda, który odbędzie się o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej przy ulicy Solnej 12. Artyści z Wilna zaprezentują polskie regionalne tańce i piosenki, a także folklor innych narodów zamieszkujących Kresy: Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Żydów.

Wstęp na koncert jest wolny.

Zobacz też:

Polacy uwielbiają narzekać na swój kraj, życie codzienne i zachowania swoich rodaków. Jak się jednak okazuje, w Polsce jest wiele rzeczy, których zazdroszczą nam nasi sąsiedzi z Czech. Zobaczcie powody, dla których zdaniem czeskiego serwisu G.cz lepiej urodzić się Polakiem niż Czechem. Niektóre z nich z pewnością Was zaskoczą.Zobacz 20 rzeczy, których Czesi zazdroszczą Polakom---->

20 rzeczy, których Czesi zazdroszczą Polakom. Niektóre z nic...

Sprawdź też:

Kaziuki - tak było w minionych latach:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski