Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14 gmin z woj. wielkopolskiego i lubuskiego zapowiada budowę tanich mieszkań. To oferta dla osób, które nie mają zdolności kredytowej

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest kierowana do osób, które nie mają zdolności kredytowej, choć płacą regularnie czynsz.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest kierowana do osób, które nie mają zdolności kredytowej, choć płacą regularnie czynsz. Łukasz Gdak
26 kwietnia przedstawiciele 14 wielkopolskich i lubuskich gmin podpisali akt erekcyjny. Tym samym powstała spółka Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) – „KZN – Zachodni”. W spotkaniu wziął udział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W 2020 r., pomimo pandemii koronawirusa, oddano do użytku prawie 222 tys. mieszkań. To najwyższy wynik od 1979 r. Wzrost inwestycji w sektorze mieszkalnictwa może cieszyć, jednak ceny powstających mieszkań są zbyt wysokie. Aby temu zaradzić, powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, której celem jest budowa lokali mieszkalnych dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale pracują i regularnie płacą czynsz.

Będzie pomoc dla przedsiębiorców

Tanie mieszkania w Wielkopolsce

Czempiń, Gniezno, Kalisz, Kargowa, Kępno, Konin, Międzyrzecz, Oborniki, Powidz, Pobiedziska, Słubice, Środa Wielkopolska, Strzelce Krajeńskie i Świebodzin – to 14 gmin, które wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości założyły SIM „KZN-Zachodni”. Każda z gmin do spółki wniesie po 3 mln zł oraz grunty.

- Cieszę się, że Wielkopolska i Lubuskie są drugim miejscem w Polsce, w którym faktycznie powstaje SIM. W Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach. Dla tych, których nie stać na kupno swojego mieszkania, choć ciężko i uczciwie pracują i płacą regularnie czynsz. Ważne też, żeby te mieszkania powstawały nie tylko w dużych miastach

– przekonywał wicepremier Gowin.

Według Gowina, braki w mieszkalnictwie i służbie zdrowia są główną barierą rozwoju gospodarczego i społecznego.

- Musimy budować dużo więcej. W tym celu potrzebujemy dobrej współpracy rządu z samorządami. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują procesy planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Natomiast zadaniem rządu jest zapewnienie przepisów i wsparcia finansowego. Bez tej współpracy nie ma mowy o rozwoju mieszkalnictwa czy wyjściu z kryzysu po pandemii

– dodawał.

O wspólnocie gmin mówił Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Kiedy zaczęliśmy rozmawiać o projekcie, okazało się, że różnic nie było widać, choć ich oczywiście nie brakuje. Program jest odpowiedzią na to, czego brakuje w polskim mieszkalnictwie. Nie da się zbudować żadnej sensownej polityki mieszkaniowej państwa bez udziału samorządu

– zaznaczał.

Możliwość wykupu mieszkania

Zadaniem SIM jest budowa mieszkań na wynajem. Kwota czynszu ma być umiarkowana, zaś mieszkańcy mają mieć możliwość dojścia do własności. W gminach założycielskich powstanie ok. 1600 mieszkań. Według wstępnych prognoz wbicie łopaty powinno się odbyć w drugiej połowie 2022 r. Najbardziej zaawansowane prace w przygotowaniach do rozpoczęcia inwestycji mają Kępno i Gniezno. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się pod koniec 2024 r.

SIM jest jednym z elementów programu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Celem ministerstwa jest rozwój mieszkalnictwa tak, by do 2030 r. na 1000 mieszkańców przypadało 435 mieszkań (do tej pory 391).

Krajowy Zasób Nieruchomości - czym się zajmuje?

Krajowy Zasób Nieruchomości powstał w 2017 r. Jego misją jest wspieranie polityki mieszkaniowej państwa poprzez analizowanie, pozyskiwanie i wykorzystywanie gruntów Skarbu Państwa. Jednym z zadaniem KZN jest podejmowanie działań realizacji inwestycji mieszkaniowych, w tym mieszkań na wynajem.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest kierowana do osób, które nie mają zdolności kredytowej, choć płacą regularnie czynsz. Pierwszeństwo najmu będą mieć osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko oraz osoby starsze. Istnieje możliwość wykupu mieszkań przez najemców. Zasady wykupu musi ustalić jednak gmina wspólnie z SIM.

Według wstępnych zapowiedzi w Polsce na 550 ha powstać ma blisko 18 tys. mieszkań.

Zdewastowana wskutek wandalizmu toaleta w kamienicy w Wałbrzychu. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.

Tak lokatorzy dewastują mieszkania na wynajem. Te zdjęcia mr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski