Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 grudnia. Co się wydarzyło? Zapadła decyzja o modernizacji toru regatowego Malta [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 13 grudnia przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 13 grudnia przed laty – oto nasze kalendarium na dziś. Archiwum
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 13 grudnia przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1958 rok
W Koninie gościła delegacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Sąsiedzi zza Odry wizytowali tereny naszych odkrywek węgla brunatnego.

1961 rok
W Poznaniu tuż obok uniwersytetu w szybkim tempie rośnie gmach Domu Technika. Dziennikarz "Głosu" zapewnia, że będzie to jeden z ładniejszych budynków w mieście. Przed kilkunastu laty gmach podwyższono o jedno piętro.

1962 rok
Za pieniądze Wielkopolan wybudowano już 36 szkół Tysiąclecia. Najlepsze wyniki w zbiórce osiągnęły Kalisz, Piła, Leszno oraz powiaty Ostrzeszów, Szamotuły i Rawicz.

1968 rok
Leszno otrzymało wreszcie od dawna oczekiwane łazienki miejskie. Nowy, piękny zakład MPGiK posiada 11 komfortowych kabin dla mężczyzn i tyleż dla kobiet. Są one wyposażone w sygnalizację dźwiękową na wypadek zasłabnięcia w czasie kąpieli.

1969 rok
Dzisiaj w Zagłębiu Konińskim nastąpi oficjalne przekazanie do użytku drugiej co do wielkości w kraju elektrowni „Pątnów” – o mocy 1200 megawatów.

1976 rok
„Głos” apelował, aby uaktualnić dodatki filmowe w poznańskich kinach. W grudniu bowiem w „Bałtyku” wyświetlano film o... oprysku truskawek.

1979 rok
Zapadła decyzja o modernizacji toru regatowego Malta. Po jej zakończeniu obiekt ma odpowiadać światowym standardom.

1981 rok
W całej Polsce zostaje wprowadzony stan wojenny. W nocy funkcjonariusze SB i ZOMO wkroczyli do siedzib Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Pile, Lesznie i dokonali zatrzymania dyżurujących tam osób. Internowani z Wielkopolski zostali osadzeni m.in. w Gębarzewie, Ostrowie Wlkp., Kwidzyniu, Wierzchowie Pomorskim, Gołdapii (kobiety). W sumie, według dokumentów SB, w Wielkopolsce internowano 421 osób. M.in. na ulicach Zbąszynia pojawiły się czołgi T-55.

1986 rok
Przedsiębiorstwo Robót Oświetleniowych Reklama w Poznaniu produkuje znaki drogowe z folią odblaskową, lepiej widoczne.

1990 rok
Amerykański Instytut Biograficzny uznał Człowiekiem Roku 1990 prof. Ryszarda Domańskiego z Instytutu Gospodarki Przestrzennej AE w Poznaniu za m.in. teorię samoorganizacji w badaniach geograficznych i badaniach przestrzeni gospodarczych.

2004 rok
Po długiej przerwie w Poznaniu otwarto lodowisko na Bogdance. Najtańszy bilet kosztuje 5 zł, a najdroższy – 9 zł.

2006 rok
W zakładzie karnym w Gębarzewie koło Gniezna spotkali się byli opozycjoniści, którzy byli tam internowani w stanie wojennym. Odsłonięto pamiątkową tablicę.

2008 rok
Po 12 dniach negocjacji w Poznaniu zakończyła się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP 14. Przedstawicielom krajów z całego świata udało się osiągnąć założony cel: znaczne zbliżenie stanowisk krajów odnośnie nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu. Kraje uzgodniły między innymi uruchomienie Funduszu Adaptacyjnego, Poznańską Strategię Transferu Technologii, zamknięto przegląd Protokołu z Kioto. COP 14 był największym szczytem politycznym, jaki do tej pory odbył się w Polsce i w tej części Europy.
CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski