Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 lat temu zmarła Halina Czerny-Stefańska

Marek Zaradniak
Halina Czerny-Stefańska koncertowała na całym świecie
Halina Czerny-Stefańska koncertowała na całym świecie Archiwum Akademii Muzycznej w Poznaniu
W poniedziałek mija 12 rocznica śmierci znakomitej polskiej pianistki Haliny Czenry-Stefańskiej

Była jedną z najwybitniejszych polskich pianistek II połowy XX wieku. Halina Czerny-Stefańska zmarła 1 lipca 2001 roku w Krakowie. Miała wtedy 79 lat. Przez wiele lat była wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej. Do jej uczniów należy m.in. długoletni rektor uczelni profesor Bogumił Nowicki.

Urodziła się 31 grudnia 1922 roku w Krakowie. Jej ojciec Stanisław Czerny i matka byli pianistami. Edukację muzyczną rozpoczęła mając 5 lat. Pierwszych lekcji udzielała jej matka, ale pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec.

W 1929 roku mając 7 lat, wystąpiła podczas inauguracji koncertów chopinowskich w ,,Sali im. Szopena" przy ul. Karowej w Warszawie, a jej koncert uznano za sensację. Ówczesna prasa pisała, że ,,Halusia ma dopiero siedem lat. Siedząc na krzesełku przy fortepianie, nie dosięga nóżkami podłogi, a jednak paluszkami swymi wydobywa całą pełnię dźwięku, a w pasażach, chwytach akordowych ma dojrzałe zacięcie wirtuozowskie".

W marcu 1936 roku rektor Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, Emil Morawski i profesor Józef Turczyński wydali opinię, w której czytamy ,,Niniejszym zaświadczamy, że Helena Schwarzenberg - Czerny, lat 12, jest dzieckiem o zdolnościach graniczących z genialnością. Po przesłuchaniu jej w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie uważamy, iż niezwłocznie powinna wstąpić do P.K.M. w Warszawie dla otrzymania kompletnego wykształcenia muzycznego. Dziecko to może być za kilka lat chlubą Polski".

Dodajmy, że jako 12-latka Halina Czerny zwyciężyła w Konkursie Młodych Talentów w Warszawie i otrzymała wówczas nagrodę prezydenta Warszawy oraz stypendium na kurs mistrzowski w paryskiej Ecole Normale.

Halina Czerny studiowała w Warszawie u Józefa Turczyńskiego oraz w Krakowie u profesora Zbigniewa Drzewieckigo.
Momentem decydującym w jej życiu było zajęcie I miejsca (ex aequo z Bellą Dawidowicz) na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 1949.

Od tego momentu koncertowała w większości krajów Europy oraz w Japonii a także w Ameryce Północnej i Południowej wszędzie wzbudzając uznanie zarówno krytyki jak i melomanów. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall uznano za wielkie wydarzenia artystyczne. Halina Czerny-Stefańska występowała z tak znanymi dyrygentami jak Zubin Mehta, Georg Solti, Vaclav Smetacek czy Paweł Klecki.

W jej repertuarze znajdowały się utwory z wszystkich epok - od baroku po muzykę współczesną.

Wielokrotnie zasiadała w jury  najbardziej znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych na całym świecie w tym aż pięciokrotnie w jury konkursów im. Czajkowskiego w Moskwie i im. Chopina w Warszawie. Była też wykładowcą na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie od Weimaru, po Tokio.

W Polsce jedyną uczelnią, w której prowadziła klasę fortepianu była poznańska Akademia Muzyczna.
8 marca 2001 roku w ramach cyklu "Nestorzy polskiej pianistyki" Halna Czerny-Stefańska dała w warszawskiej Akademii Muzycznej recital poświęcony jej profesorowi Józefowi Turczyńskiemu.

Niestety plan kolejnych koncertów i zajęć na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki Geidai w Tokio gdzie wtedy wykładała przerwała śmierć artystki. Dodajmy, że uczelnia ta uhonorowała znakomitą pianistkę tytułem doktora honoris causa. Zresztą jeśli chodzi o Japonię artystka reklamowała tam fortepiany firmy "Steinway and Sons".

Pochowano ją na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dla jej upamiętnienia Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu w tutejszej Akademii Muczynej od roku 2008 odbywają Europejskie Konkursy Pianistyczne "Halina Czerny-Stefańska in Memoriam". Zwyciężczynią pierwszego została Olga Stezhko z Białorusi. Drugi w roku 2011 wygrał Denis Zdhanov z Ukrainy. Kolejny konkurs za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski