Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

105 urodziny Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Czego można mu życzyć?

Błażej Dąbkowski
Remontu, pieniędzy i tłumów odwiedzających wystawy w CK Zamek - tego dziś potrzebuje zarówno historyczny budynek, jak i instytucja kultury w nim się mieszcząca.

– Zamek to naprawdę wyjątkowy świadek historii XX w. Trudno w naszym mieście znaleźć obiekt, będący tak mocno uwikłany w wydarzenia, które zmieniły Poznań – mówi Janusz Pazder, historyk sztuki, znawca dziejów stolicy Wielkopolski i autor książki "Zamek Cesarski”.

W czwartek jeden z najbardziej znanych obiektów w mieście będzie obchodził swoje 105. urodziny. Budynek powstał jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Przez ponad wiek pełnił rozmaite funkcje, począwszy od poznańskiej siedziby prezydentów Polski, tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., przez biura władz miasta po zakończeniu II wojny światowej. Natomiast w jej trakcie we wnętrzach powstał gabinet Adolfa Hitlera.

Dziś to siedziba Centrum Kultury Zamek, które organizuje urodziny architektonicznej wizytówki miasta.

– Myślę, że najlepszym prezentem dla budynku byłyby fundusze na przeprowadzenie prac konserwatorskich w zachodniej części budynku. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować dzięki pozyskaniu środków unijnych, o które się staramy – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. Szefowa jednej z najważniejszych instytucji kultury w Poznaniu zwraca również uwagę na niewystarczające finansowanie bieżącej działalności Centrum Kultury. – Chcielibyśmy dysponować kwotami pozwalającymi na realizowanie naszych zadań i przyciąganie do Zamku coraz większego grona mieszkańców i turystów. W ubiegłym roku odwiedziło nas blisko pół miliona osób – dodaje.

Do życzeń Anny Hryniewieckiej dołącza się Janusz Pazder: – Zabiegi konserwatorskie i remonty zachodniej części są konieczne. Od czasów II wojny światowej nie była ona poddawana takim zabiegom. W czasach komunizmu także z wnętrzami postępowano w sposób barbarzyński, choćby wbijając w posadzki elementy podtrzymujące lady oddzielające mieszkańców od urzędników – opowiada historyk sztuki.

– Moim zdaniem CK Zamek to najlepiej rozwijająca się instytucja kultury w Poznaniu, dlatego chciałbym, by działała tak sprawnie jak do tej pory – uważa Mateusz Rozmiarek, radny PiS i wiceprzewodniczący komisji kultury i nauki. – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się zorganizować z rozmachem wystawę twórczości Fridy Kahlo. Tłumy odwiedzających byłyby najlepszym prezentem.

Program urodzin:

Z okazji urodzin Nowe Kino Pałacowe zaprasza na wszystkie filmy repertuarowe w cenie 10 zł za bilet / repertuar.
 
W czwartek i sobotę odbędzie się zamkowa gra miejska.  
To narzędzie do samodzielnej zabawy przygotowane z myślą o turystach i tych, którzy lepiej poznać chcą własne miasto. Uczestnicy z dostępną w punkcie informacyjnym CK ZAMEK kartą startową ruszają w teren, by rozwikłać postawione przed nimi zagadki. Wśród 300 kart startowych przygotowano 105 kart specjalnych, dzięki którym wygrać można zamkowe przewodniki, gadżety oraz wejściówki na oprowadzanie po zamku.

Czwartek:
g. 14-18, Sień Przejazdowa 
fotografie na tronie 
 
g. 11-13 i 14-15, ul. Św. Marcin: 
rozdawanie słodkości przed zamkiem 

g. 18.30, Hol Balkonowy: 
wykład Bartka Wiśniewskiego pt. "Podróże Wilhelma II"

Piątek:
g. 18, Hol Wielki: 
zwiedzanie zamku z przewodnikiem (ze szczególnym uwzględnieniem czasów cesarskich).   

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski