MKTG SR - pasek na kartach artykułów

102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zobacz plan uroczystości

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Tegoroczne obchody rocznicy Powstania będą różnić się od tych znanych z ubiegłych lat
Tegoroczne obchody rocznicy Powstania będą różnić się od tych znanych z ubiegłych lat Pawel Miecznik/Polskapresse
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego muszą odbyć się zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego. Nie będzie zatem uroczystości, a jedynie składanie kwiatów. Każdy kto chce uczcić pamięć powstańców, może to zrobić o dowolnej, dogodnej dla siebie porze.

Kwiaty będą składać m.in. przedstawiciele władz województwa. O godz. 16.00 wicewojewoda Aneta Niestrawska uczci pamięć bohaterów zwycięskiej walki o wolność naszego regionu na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu Św. Wojciecha. Złoży tam wiązankę kwiatów wraz z przedstawicielami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na grobie Generała Stanisława Taczaka oraz Wincentego Wierzejewskiego. Czterdzieści minut później wicewojewoda Aneta Niestrawska wicewojewoda Maciej Bieniek złożą kwiaty w imieniu premiera pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Królowej Jadwigi 61.

Także marszałek Marek Woźniak w imieniu mieszkańców Ziemi Wielkopolskiej, o godz. 16.40 złoży kwiaty i zapali znicz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

– Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę – mówi marszałek Marek Woźniak, zapraszając do świętowania kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. I apeluje: – Mimo że epidemia nas ogranicza i nie pozwala na organizację zwyczajowych uroczystości, jak co roku oddajmy hołd bohaterom. Pokażmy, że pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania razem pomyślmy o tych, którzy dali nam przykład, „JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY”!

Zanim 27 grudnia Marszałek Woźniak przybędzie przed poznański pomnik, by oddać hołd i okazać wdzięczność Powstańcom, w godz. od 15.20 do 16.00 tego dnia będzie składał kwiaty przy tablicach upamiętniających wybitne osobistości związane z powstaniem: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także przy tablicy Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Następnie ok. godz. 16.00 uda się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie wspólnie z zaproszonymi gośćmi złoży kwiaty i zapali znicze na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego.

Paderewski bez pociągu, ale w samochodzie

O godz. 16.00 sprzed Teatru Muzycznego w Poznaniu wyruszy zabytkowym samochodem Ignacy Paderewski – to wyjątkowa inscenizacja rekonstrukcyjna, mająca zastąpić coroczny wjazd pociągiem na Dworzec Letni. Spotka się z poznaniakami o 16.30 na Placu Wolności.

Zobacz też: Jak pozbyć się choinki po świętach? 5 eko-sposobów

Marynarze staną na warcie

Z kolei o godz. 12.00 pod tablicą upamiętniającą marynarzy - powstańców wielkopolskich wartę honorową wystawią członkowie ich rodzin.

Świętuj z nami na 27grudnia.pl

Portal 27grudnia.pl zaprasza 27 grudnia o godz. 16.40 do obejrzenia transmisji uroczystości sprzed Pomnika Powstańców Wielkopolskich oraz w terminie późniejszym relacji z uroczystości w Warszawie.

na stronie głównej 27grudnia.pl pojawi się specjalne okienko, które – po kliknięciu o godz. 16.30 – przeniesie widzów przed poznański pomnik. Także za pośrednictwem @fanpage’a 27 grudnia-Powstanie Wielkopolskie oraz strony umww.pl można „dotrzeć” przed pomnik. Zostanie tam umieszczony link, który przekieruje zainteresowanych do transmisji. Zapraszamy do oglądania wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w ceremonii, a z powodu pandemii zostaną w domu. Po zakończeniu relacji z wydarzenia, ok. godz. 17.10, w tym samym miejscu, rozpocznie się premiera filmu w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. To pierwszy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o naszym zwycięskim powstaniu. Będzie go można oglądać także przez kolejne dni aż do 8 stycznia włącznie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu dokumentu, dofinansowując jego produkcję.

Do niedzieli 27 grudnia na stronie 27grudnia.pl, po kliknięciu w zakładkę „Aktualności”, można znaleźć zwiastun filmu.

Zobacz też: Na Dworcu Letnim zawsze witały go tłumy. Zobacz, jak Jan Ignacy Paderewski przyjeżdżał do Poznania

Następnie odbędzie się premierowy pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, w którym archiwalia przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania, a wykorzystane w filmie animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości.

W 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego wejdź na stronę 27grudnia.pl i świętuj z nami.

W poniedziałek 28 grudnia marszałek Marek Woźniak i wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas uroczystości rocznicowych i a cmentarzu na Powązkach w Warszawie.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski